Nejkrásnější město v ČR není Praha ani Krumlov. Tady vám spadne brada
Česká republika je zemí s jednou z nejhustších sítí památek, jako jsou zámky, hrady či tvrze. Je v ní ale také nespočet měst, která ohromují turisty z celého světa. Které je to nejkrásnější? Názory se různí. Stověžatá „Matička Praha“, renesanční Telč, magický Český Krumlov nebo Kutná Hora se světoznámou kostnicí to ale podle mnohých nejsou.
Jen málokteré město v České republice má tak zvláštního a jedinečného genia loci, jako právě toto místo na pomezí Moravy a Rakouska. Kdysi židovské město má nezaměnitelné panorama Svatého kopečku, k jehož vrcholku vede jedna z nejstarších křížových cest v Evropě, zvaná kalvárie. Známé je také svou dominantou rozlehlého barokního zámku, tyčícím se na výrazném skalním útesu nad městem. Viditelný je už z dálky, město totiž leží na spojnici Brna a Vídně.
Nebudete vědět, kam dřív s očima
Dietrichštejnská hrobka, židovská synagoga a židovský hřbitov, překrásné historické náměstí s renesančními domy z první poloviny 17. století a kašnou z roku 1700 a mnoho dalšího. To vše najdete na tak malém prostoru, že chvílemi nevíte, ke které památce upírat zrak dříve. Historické jádro je totiž městskou památkovou rezervací. Najdete na něm také unikátní Sgrafitový dům U Rytířů, který pochází z doby kolem roku 1591. Kanovnické domy tady nechal vybudovat František z Dietrichštejna před čtyřmi sty lety. A co víc? Vinice jsou tady okolo všude, kam jen oko dohlédne, stejně jako cyklostezky. Víte, které město máme na mysli? Ačkoli atraktivních měst je u nás nespočet, tím nejmagičtějším a pro mnohé nejkrásnějším místem naší vlasti je jihomoravský Mikulov.
Křivolaké uličky a vinotéka na každém kroku
Milovníci romantických pražských zákoutí či malebné jihočeské Třeboně zakroutí možná nechápavě hlavou. Jisté však je, že městečko se sedmi a půl tisíci obyvateli, známé pro své dech beroucí výhledy, křivolaké uličky a pamětihodnosti, ale také vinotéky, regionální i moderní gastronomii, láká každoročně desítky tisíc turistů ze všech koutů z České republiky i ze zahraničí. Každoročně se jich tady jen začátkem září otočí až čtyřicet tisíc na populární vinařské akci s názvem Pálavské vinobraní. Víno je v Mikulově fenomén, vždyť pěstování révy vinné sem přinesli již staří Římané. Zdejší chráněné viniční trati na jižním úpatí Pálavy patří k nejteplejším místům jižní Moravy. Na vápenitých půdách, které dávají vínu minerální charakter, se výborně daří vlašákům, veltlínu, rulandě či Chardonnay, stejně jako místním nově vyšlechtěným odrůdám Aurelius a Pálava. V zámeckých sklepeních se nachází jeden z největších renesančních sudů na víno na světě s kapacitou přes sto tisíc litrů. Kromě toho zde najdete obří kládový lis z 18. století, jenž patří mezi největší v Evropě.
Mikulov židovský i nežidovský
Mikulov je známý pro svou židovskou historii, v polovině 19. století byla půlka jeho obyvatel židovského vyznání. Dokonce byl sídlem moravských zemských rabínů. Najdete tu i zcela unikátní záležitost. Ve městě se totiž nachází tři sta let stará mikve, která sloužila Židům k rituální očistě. Jen kousek od místa, kde v 16. století stával dům rabiho Löwa, stvořitele mystického Golema. Našla se úplnou náhodou při opravě jednoho z mikulovských domů. Právě Židé spolu s Němci tvořili historii tohoto charismatického místa. Zánik mikulovské židovské komunity přinesla 2. světová válka, a stejný osud potkal i místní německé obyvatelstvo. To bylo po válce vysídlené.
Architektura snoubená s přírodními krásami v okolí
Na okraji Mikulova je zatopený vápencový lom Janičův vrch u Mariánského mlýna při silnici na Velké Pavlovice. V blízkosti města pak jeskyně Na Turoldu s obří kolonií netopýrů a smaragdově zbarveným jezírkem v jejím nitru. O kousek dál Novomlýnské nádrže a nad nimi se tyčící ikonické Pálavské vrchy, které najdete severně od města. Dominantu Pálavy tvoří kopec Děvín. Přírodní krásy a architekturu Mikulova doplňuje ještě i panorama zříceniny Kozí Hrádek.
Zdroje: www.kdyjet.cz , www.marianne.cz , www.kudyznudy.cz , www.flowee.cz