Pokuta 10 000 Kč, 4 body a 3 roky zákaz řízení za tento nešvar, který děláme za volantem všichni
Každý den se na českých silnicích odehrají nehody, které mění životy během jediné vteřiny. Ve zprávách pak sledujeme smutné statistiky a příběhy, které mají jednoho společného jmenovatele: nepozornost za volantem. Řízení auta vyžaduje plné soustředění, pevnou ruku a klidnou hlavu. Jenže doba pokročila a s ní i technologie, které nám sice zjednodušují život, ale zároveň nás svádějí k nepozornosti, která může stát život.
Jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších přestupků, které se za volantem dějí dnes a denně, je telefonování během jízdy. Zvyk, který máme za běžný, může mít fatální následky, nejen pro řidiče samotného, ale i pro ty, kdo se v tu chvíli nacházejí na té samé silnici. Jenže dělá to téměř každý z nás. Nemusí se jednat přímo o telefonování. Chytré telefony jsou sice opravdu chytré a dokážou nám hodně usnadnit život, ale zároveň nás také rozptylují a odvádí naši pozornost.
Nepozornost za volantem může stát peníze i život
Zákon o provozu na pozemních komunikacích mluví jednoznačně:
„Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“
Pokud potřebujete v autě vyřídit důležité hovory, pak si pořiďte handsfree. Ale i v tomto případě je důležité se plně věnovat řízení. Protože i nevinný rozhovor může odvést vaši pozornost jinam a nehoda je rázem na světě. Proto je vhodné vyřizovat jen ty nezbytně nutné hovory a pokud potřebujete vyřídit něco složitějšího, raději zastavte.

Řidiči tohle ale velmi často porušují, dalo by se říci, že telefonování za volantem, nebo dokonce psaní SMS zpráv, je jedním z nejčastějších přestupků vůbec. Přitom je ale dobré vědět, že od ledna loňského roku to přijde řidiče až na 3400 korun a 4 trestné body. Pokud se situace dostane do správního řízení, sankce může narůst až na 10 000 korun a může vést i k zákazu řízení až na 6 měsíců, jestliže řidič nasbírá dostatek bodů.
Pokuty mají sloužit především k výchově a motivaci ke změně chování, a neměly by být zničující. Proto bude v rámci sankcí na místě zachováno finanční rozmezí, místo pevně stanovené částky. Policie při rozhodování o pokutě zohlední okolnosti přestupku, například zda došlo k opakovanému porušení pravidel.
Pokud máte mobilní telefon v držáku a potřebujete si při jízdě něco vyhledat nebo napsat zprávu, pak to sice není porušování zákona, ale může to být považováno za přestupek. Protože se v tu chvíli nevěnujete plně řízení.
„Pokud má šofér mobil v držáku a dotýká se obrazovky pouze prsty, nejedná se o držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení. A tudíž tím řidič neporušuje zákon. Stále však přitom platí povinnost plně se věnovat řízení vozu,„ upřesnil mluvčí policejního prezidia.
Nepozornost způsobená mobilem za volantem je tichým zabijákem. Statistiky dopravních nehod mluví jasně, a přesto se mnoho lidí dál utěšuje tím, že „to přece zvládnou“. Jenže realita nezná slitování. Řízení vyžaduje soustředění, a mobilní telefon je zkrátka vetřelec, který do ruky řidiče nepatří. Jenže tím se málokdo řídí.
Telefon za volantem do ruky nepatří
Navíc hrozí řidiči zákaz řízení až na 3 roky, pokud se telefonování dopustí současně s jiným přestupkem, například projetím na červenou nebo překročením povolené rychlosti. Je tedy potřeba si i na toto dávat pozor. Mezi nejhorší chování patří kromě držení telefonu také ujetí od nehody, neposkytnutí první pomoci, alkohol za volantem nebo nepovolený vjezd na železniční přejezd. Bezpečí na silnicích je totiž naprostá priorita.

Jen pro zajímavost, když při řízení sáhnete po mobilu, možná si říkáte, že je to jen pár vteřin. Ale i těch pár vteřin může být osudových. Podle Oldřicha Kassla z BESIPu stačí při padesátikilometrové rychlosti jediný pohled na displej a auto urazí vzdálenost celého fotbalového hřiště, aniž by řidič sledoval cestu. Právě nepozornost za volantem je jedním z hlavních viníků tragických nehod na českých silnicích. V roce 2020 se kvůli ní stalo téměř 16 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 44 lidí. Řízení a mobil v ruce zkrátka nikdy nebyly a nebudou dobrá kombinace.
Zdroj: info.cz, garaz.cz, md.gov.cz