Nečekaný zvrat: Německo uzavírá své hranice. Problémy pocítí i Češi
Na česko-německých hranicích se schyluje k zásadní změně. Cestující by měli počítat s výraznými komplikacemi, které mohou ovlivnit jejich dovolenou či pracovní cestu. Situace se přitom dotkne jak pendlerů a dopravců, tak i běžných turistů.
Německo rozhodlo o prodloužení dočasných hraničních kontrol na všech svých pozemních hranicích, včetně těch s Českou republikou, a to minimálně do 15. září 2025. Toto opatření, původně zavedené v říjnu 2023, má za cíl omezit nelegální migraci a bojovat proti převaděčům. Kontroly jsou prováděny namátkově, avšak jejich intenzita se zvyšuje.
Zpřísnění kontrol na hranicích
Německo uzavírá své hranice pro osoby, které se do země dostávají nelegální cestou. Tento krok je reakcí na rostoucí počet žadatelů o azyl, kteří se pokoušejí překročit německé hranice, a to i po nelegálních trasách, z nichž jedna vede přes Českou republiku.
Od zavedení dočasných kontrol v říjnu 2023 se situace na hranicích postupně mění. Zpočátku šlo o sporadické kontroly na hlavních tazích, avšak s rostoucím počtem nelegálních přechodů a aktivit převaděčských skupin se opatření zpřísnila. Německá spolková policie nyní provádí kontroly nejen na dálnicích, ale i na vedlejších silnicích a ve vlakových spojích.

Cestující musí počítat s možností prohlídky interiéru vozidla a delší čekací dobou. Namátkové kontroly se na hranicích staly běžnou praxí a zejména těm, kteří přes hranice dojíždějí pravidelně, to může způsobit značné komplikace. Zdržení se pohybuje od několika minut až po hodiny v závislosti na vytíženosti přechodu a aktuální situaci.
Tato opatření jsou koordinována se sousedními státy a byla notifikována Evropské komisi podle Schengenského hraničního kodexu. Cílem je především boj proti skupinám převaděčů a omezení nelegální migrace, která v posledních letech zaznamenala nárůst.
Dopady na české občany
Českým občanům, zejména těm, kteří dojíždějí za prací do Německa, mohou způsobit zpřísněné kontroly nepříjemnosti. Pendleři musí počítat s tím, že stráví delší čas na cestách a bude nezbytné mít u sebe platné doklady. Pro některé to může znamenat dokonce přehodnocení způsobu dopravy či pracovního režimu.
Dopravci a logistické firmy zase čelí zpožděním, která ovlivňují dodavatelské řetězce a mohou mít ekonomické dopady. Zvýšené náklady na dopravu a nejistota ohledně doby přepravy komplikují plánování a mohou tak vést i k finančním ztrátám.
Stejně tak jsou ale ovlivněni i turisté a běžní cestující. Plánování výletů a cest do Německa vyžaduje větší obezřetnost a časovou rezervu. Někteří se přitom mohou rozhodnout cestu odložit či zvolit alternativní destinace, což zase může mít dopad na přeshraniční cestovní ruch.

Politické pozadí rozhodnutí
Rozhodnutí o prodloužení hraničních kontrol je výsledkem politického tlaku na řešení migrační krize a posílení bezpečnosti. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že díky těmto kontrolám bylo zatčeno již asi 1800 pašeráků lidí a zhruba 40 000 osob bylo na hranicích vráceno zpět. Za poslední dva roky se počet deportací zvýšil o více než polovinu.
Kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že hraniční kontroly jsou účinným nástrojem v boji proti nelegální migraci a že budou pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné. Opatření byla prodloužena o dalších šest měsíců, tedy do září 2025, a o tomto rozhodnutí byla informována Evropská komise.
Zpřísněné hraniční kontroly mají podporu i mezi částí německé veřejnosti. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění považuje většina Němců migrační politiku za jednu z hlavních priorit vlády. Rostoucí obavy z bezpečnostních rizik a ztráty kontroly nad migrací vedly ke zvýšenému tlaku na federální vládu.
Z politického hlediska jde tedy nejen o bezpečnostní opatření, ale i o symbolické gesto. Zejména pro konzervativní část německé vlády je to způsob, jak ukázat voličům, že stát jedná rozhodně a chrání jejich zájmy. Zda tato opatření skutečně povedou ke snížení nelegální migrace, ukážou až následující měsíce.
Zdroje: mzv.gov.cz, idnes.cz, ceskenoviny.cz