Nagano a pardubický titul: Milan Hejduk si připomněl dva velké úspěchy

Přidat na Seznam.cz

Sedmačtyřicáté narozeniny oslavil 14. února 2023 bývalý úspěšný hokejový reprezentant Milan Hejduk. Zlatý olympijský medailista z Nagana 1998 a držitel Stanley cupu ze zámořské NHL z roku 2001 si společně s řadou dalších skvělých hokejistů připomněl hvězdné chvíle českého hokeje. Bylo to při Zápase legend v pražské O2 Areně na počest 25. výročí naganského triumfu.

Hejduk, který je rodákem z Ústí nad Labem, se zároveň zúčastnil o oslav sta let pardubického klubu, v jehož barvách získal v roce 2005 mistrovský titul v české extralize. Do nejvyšší tuzemské soutěže zasáhl jako hráč Pardubic poprvé už jako mladík v sezoně 1993/1994. Velký podíl na jeho výkonnostním vzestupu měl trenér Miloš Říha starší, který se díky svým kvalitám dostal až do role hlavního kouče české reprezentace.

Také Hejduka výrazně zasáhl skon uznávaného trenéra v roce 2020.

Sám jsem ho moc dobře znal z působení v Pardubicích. Jeho příchod k národnímu týmu v roce 2018, to byla podle mě dobrá volba. Pan Říha mě trénoval v Pardubicích tři sezóny. Vzpomínám si, že přišel z prvoligového Přerova, který vedl v roce 1995 v baráži o extraligu právě proti Pardubicím. Tehdy měl východočeský klub hodně mladé mužstvo, přesto pan Říha s námi postupoval do play off a dvakrát nás v něm vyřadil až hvězdami nabitý Vsetín, který tehdy kraloval v extralize,“ vybavil si Hejduk společné angažmá se zkušeným trenérem v Pardubicích.

Bývalý útočník nastupoval pod Říhou starším v období let 1995-1998.

Trenér Říha vymačkal z hráčů maximum. Měl charisma, své trenérské práci rozuměl a ovládal ji, to je bez debat. Kromě extraligy dlouho trénoval v Kontinentální hokejové lize,“ charakterizoval Hejduk proslulého kouče.

U reprezentací působili v asistentských rolích Hejdukovi někdejší spoluhráči z národního týmu, například Robert Reichel, Jaroslav Špaček, Patrik Eliáš, Marek Židlický, Martin Erat, Martin Straka a výčet by byl jistě početnější.

Je to pochopitelné a dává to smysl. Já však žiji s rodinou v Americe a zatím neplánuji se stěhovat do Česka, kde jsem zhruba dva měsíce přes léto. Moje zapojení do českého hokeje by bylo momentálně komplikované. Uvidíme, jak to bude do budoucna,“ svěřil se už před několika lety Hejduk.