Poklad nevyčíslitelné hodnoty ukrytý jen hodinu od Prahy. Stále čeká na šťastlivce, který ho najde
Jen hodinu od Prahy objevíte místo, které skrývá poklad, o němž se vyprávějí fascinující legendy. Nejde jen o místo s krásnými výhledy a romantickou atmosférou, čekají tu na vás příběhy o ztraceném pokladu, tajných chodbách a možná i jednom krokodýlovi. Tento historický skvost, který je opředený tajemstvími, láká nejen milovníky dobrodružství, ale i všechny, kdo hledají výlet s nádechem záhady.
Házmburk se nachází u obce Klapý v okrese Litoměřice, asi 10 km severozápadně od Lovosic. Pokud jedete autem, zaparkujete pohodlně pod kopcem, zbytek cesty vás čeká pěšky, asi 1,5 km do mírného, ale místy kamenitého stoupání.
Nechcete jet autem? Do Klapý jezdí autobus z Litoměřic nebo Třebenic. Cesta pěšky z Třebenic trvá asi hodinu a půl, ale odmění vás krásnými výhledy na České středohoří.

Legenda o pokladu
Výlet na Házmburk zvládnou i děti a rekreační turisté. Není to výšlap do Alp, ale cesta se vine po lesních a lučních pěšinkách. A ta odměna nahoře? Výhled na hřebeny Českého středohoří, Milešovku, Říp a za dobré viditelnosti i Krkonoše. Rozhodně doporučujeme pevnou obuv, hlavně po dešti to klouže. A pokud vezmete děti, můžete si s nimi cestou povídat o legendách, třeba o ztraceném zlatě nebo o tom, jak pod hradem kdysi hlídal poklad velký černý pes.
Kousek historie, hodně záhad
Stavbu, která se dochovala do současnosti, založil téměř jistě kolem poloviny 13. století, kdy v Čechách vznikala řada významných feudálních sídel, rod Lichtenburků. V té době však bylo zřejmě dokončeno pouze jádro hradu, které tvořila hranolová věž obklopená silnými hradbami na obdélném půdorysu. Výrazně jej prý rozšířil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který mu dal jméno podle svého erbu, Hasenburg, tedy Zaječí hrad. Házmburk byl strategickou pevností i během husitských válek. Během té doby odolal všem útokům, i přesto všechno byl v 16. století opuštěn a ponechán svému osudu.
Jedna z nejslavnějších pověstí hradu vypráví o francouzských vojácích, kteří při ústupu během napoleonských válek zakopali pod hradem truhlu se zlatem. Nikdo ji ale doposud nenašel. Jiná legenda mluví o učitelském pomocníkovi, kterému se ve snu zjevila bílá paní. Varovala ho, ať se cestou za pokladem neohlíží. Jenže jakmile zaslechl za sebou kočár, otočil se, a hromada zlata zmizela.
Pověsti o tajných chodbách dodávají Házmburku punc záhadnosti. Údajně se pod hradem nachází spletitý systém podzemních tunelů, které vedou až k dalším hradům v okolí, například ke Košťálovu nebo až do Budyně nad Ohří. Některé verze vyprávění mluví o tom, že tyto chodby kdysi sloužily k úniku, jiné zas o tajném převozu zásob. Ale tím to nekončí. Prý se v těchto chodbách ukrývá trojice mužíčků, kteří střeží místnosti plné sudů s výborným vínem. Zda víno stále zraje v podzemí, nebo je to jen výplod lidové fantazie, nikdo s jistotou neví.

Co uvidíte dnes?
Z Bílé věže, která slouží jako rozhledna, je panoramatický výhled, který vás přinutí zůstat o chvíli déle. Černá věž je přístupná jen zvenčí, ale její surová krása působí dramaticky i bez výhledu. Cestou na vrchol vás čekají informační tabule, lavičky k odpočinku a v některých obdobích roku i téměř prázdné stezky. Právě jaro a podzim dělají z Házmburku ideální cíl pro ty, kdo hledají klid, ticho a výlet bez davů.
Po sestupu dolů si můžete výlet příjemně prodloužit, třeba zastávkou v nedalekých Třebenicích, kde najdete nejen dobrou zmrzlinu nebo kávu, ale také Muzeum českého granátu, které je malé, ale zajímavé. A pokud máte s sebou deku a něco dobrého na zub, udělejte si piknik přímo pod hradem. Louka pod Házmburkem nabízí klid, prostor a výhled, který se neokouká. Možná v trávě narazíte i na ten pravý kámen, pod kterým se podle legendy stále skrývá poklad.
Zdroje: hazmburk.cz, enigmaplus.cz, e-lounsko.cz, hrad-hazmburk.cz