Na této fascinující české zřícenině na vás dýchne historie
V České republice je možné najít dlouhou řadu přírodních nebo uměle vytvořených skvostů. Není divu, že za nimi jezdí turisté z celého světa. Jedním z jejich nejčastějších cílů jsou hrady nebo hradní zříceniny, jichž je na našem území opravdu mnoho. Naše malebná krajina jich dokonce skrývá tolik, že patříme k zemím s nejhustší sítí hradů a zámků na světě.
Mezi nejznámější české hrady a zříceniny patří například Karlštejn, Trosky, Český Šternberk, Bezděz, Loket, Orlík, Bouzov, Švihov, Zvíkov nebo Rabí. Posledně jmenovaný je jedním z nejrozsáhlejších a nejlépe opevněných hradních zřícenin v celé střední Evropě. Proto by byla bezpochyby škoda, kdybyste se za ním ani jednou za život nevypravili. Návštěvníkům ze všech koutů světa nabízí hlubokou studnici důvodů, proč by jej měli spatřit na vlastní oči.
Gigantická pevnost, která vás svými rozměry ohromí
Zřícenina hradu Rabí se rozpíná ve stejnojmenném městečku. Našli byste jej v okrese Klatovy v Jihočeském kraji 9 kilometrů severovýchodně od Sušice. Hned zkraje vás tato historická pevnost ohromí svými obšírnými rozměry. V dobách své největší slávy se rozléhala na ploše, jejíž výměra má neuvěřitelných 10 000 metrů čtverečních. Současná délka pozůstalých kamenných budov a hradeb činí 3 kilometry. Celý komplex je zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky.

Obytná hradní věž nabízí turistům překrásné výhledy na Pošumaví
Téměř celý areál je důstojnou ukázkou gotické architektury. Jednou z jeho hlavních dominant je tamější obytná hradní věž, která se pne do výšky 26 metrů. Ve své době bývala druhou největší věží v celých Čechách. Úplné prvenství si v tu dobu na své konto připisovala věž karlštejnská. Nyní je využívána jako vyhlídka. Z vrchu dohlédnete na okolní krajinu, která je součástí překrásného Pošumaví. Svou zásluhu na nádherném výhledu si připisuje i fakt, že se celé Rabí nachází na vyvýšeném ostrohu v nadmořské výšce 529 metrů.
Svým očím rozhodně neupřete ani pohled do studny, která je 60 metrů hluboká. Za prohlídku stojí i lednice, vězeňské kobky nebo rozsáhlé sklepení. Na nádvoří si pak můžete vyzkoušet střelbu z luku, kuše, trebuchetu či praku. Milovníky jídla zase potěší možnost koupě různých pochoutek, které jsou údajně připravené z místních surovin.

Před dělovými baštami hradu Rabí se třásli i ti nejudatnější dobyvatelé
Rabí zažilo velké množství přestaveb a rozšiřování, díky čemuž neustále drželo krok s nejodolnějšími hradními pevnostmi na světě. Pyšnit se mohlo perfektně vyladěným obranným systémem. Nejeden vojevůdce si útok na tento hrad raději dvakrát promyslel. Asi největší strach naháněl dobyvatelům promyšlený systém předsunutých dělových bašt, které patřily k nejpůsobivějším svého druhu.
Ráj pro milovníky historie
Rabí se může mimo jiné pyšnit velmi pestrou historií. Hradní jádro pravděpodobně vzniklo již na začátku 13. století. Zpočátku se jednalo pouze o obytnou obrannou věž. Její úlohou bylo chránit nedalekou obchodní cestu, která spojovala Sušici s Horažďovicemi, a taktéž dohlížet na okolní bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. O prvních majitelích Rabí neexistují žádné písemné zmínky, ale podle předpokladu historiků by jimi mohl být rod Bogenů. Prvními písemně doloženými majiteli jsou každopádně Rýzmberkové.
V roce 1407 padl hrad do náruče Janovi z Rýzmberka, který byl hlasitým odpůrcem husitů. Z toho důvodu se na hrad stěhovali příslušníci katolické víry z celých Čech. Někteří si s sebou přivezli i veškerý svůj majetek. Střetu s kališníky, jak se husitům přezdívalo, se však stejně zcela nevyhnuli. Ti hrad dobývali dokonce dvakrát. Poprvé se majestátná pevnost vzdala prakticky bez boje. Podruhé to však měli husité mnohem složitější. Jan Žižka z Trocnova při dobývání Rabí dokonce přišel o své druhé oko. O své první přišel tento geniální bojový stratég, který vymyslel vozovou hradbu, již v deseti letech.
Zdroje: wikipedia.org turistickyatlas.cz kudyznudy.cz rabi.cz