Na Slovan Liberec velmi rád vzpomínám, říká slovenský fotbalový kouč Branislav Sokoli

Přidat na Seznam.cz

Slovenský fotbalový trenér Branislav Sokoli strávil v české nejvyšší fotbalové soutěži pouze rok v sezoně 2018/2019. Ve Slovanu Liberec byl asistentem tehdejšího kouče Zsolta Hornyáka. I za poměrně krátkou dobu působení pod Ještědem si vybudoval ke klubu vřelý vztah a třebaže předtím i potom si vyzkoušel i další angažmá, považuje Liberec za svoji dosud nejlepší fotbalovou štaci.

Na snímku z první poloviny října 2023 je trenér Branislav Sokoli na ústeckém fotbalovém stadionu, kde vede místní celek.

Vybavíte si, v jakém období jste přicházeli společně s trenérem Zsoltem Hornyákem do Slovanu Liberec?

Přebírali jsme tým po trenéru Davidu Holoubkovi, který půl roku předtím střídal na liberecké lavičce Jindřicha Trpišovského, odcházejícího i se svým realizačním týmem do pražské Slavie. A na Liberec vzpomínám velmi dobře a rád. Byl to dosud vrchol mojí kariéry. Myslím, že jsme odváděli dobrou práci a fotbal se v té době líbil. Vytvořili jsme si v Liberci i přátelské vazby.

Ve Slovanu Liberec se často měnil hráčský kádr. Výčet jmen by byl asi hodně početný…

Určitě ano. Do dneška v mužstvu zůstali z tehdejšího ročníku jen Mikula a Fukala. Za nás tam hráli špičkoví fotbalisté, kteří pak odešli jinam. Když to vezmu namátkou, tak Breite zamířil do Olomouce, Petar Musa, Ševčík, Kačaraba, Karafiát, Malinský a Oscar do Slavie, Libor Kozák a Pešek do Sparty. Byli tam i Koscelník, Kamso Mara, Hybš, Potočný, Sýkora, brankář Nguyen a další. Už z toho je patrné, jak silný to byl kádr.

Kdo z vašich bývalých svěřenců měl, jak se nyní říká, největší potenciál?

Dalo se čekat, že někteří kluci to dotáhnou daleko a mohou udělat velkou kariéru. Nejvíc asi vyskočil Petr Ševčík. Když jsme přišli do klubu, zdálo se, že bude z Liberce na prodej za nízkou cenu. Jenže za půl roku šel do Slavie za velké peníze a dobrých podmínek i pro Liberec. Kdyby neměl zdravotní problémy, byl by hvězdou ligy.

Momentálně působíte jako hlavní trenér na lavičce FK Ústí nad Labem, celku třetí nejvyšší soutěže. Sledujete dál první ligu?

Samozřejmě. A nejvíc fandím Liberci. Všeobecně se ví, že mužstvo se tam často mění, prakticky po každém půl roce. Musí si to sednout. Kdyby byl tým delší dobu spolu, tak hraje o špici. Ale klub je odkázaný na prodeje. Což jsem poznal v praxi. Jinak oceňuji to, jak si přední české kluby Sparta, Slavia a Plzeň vedou v evropských pohárových soutěžích.

Zdroj: autorský článek