Na Budějovice rád vzpomínám, říká jejich někdejší kanonýr Zdeněk Urban

Přidat na Seznam.cz

Letos oslaví někdejší fotbalový útočník Zdeněk Urban (na snímku) šedesátiny. Během kariéry zanechal výraznou stopu v prvoligových Českých Budějovicích, ale okusil i zahraniční angažmá v Turecku či působení v české druhé lize.

S fotbalem jsem začínal v Chomutově, odkud jsem zamířil na jih Čech. V Budějovicích jsem poznal vícero trenérů. Zpočátku to byli Karel Přenosil, někdejší hráč Slavie Bohumil Smolík. Pamatuji si, že jeden čas převzali tým trenéři Jiří Kotrba s Pavlem Tobiášem,“ ohlíží se Zdeněk Urban.

V lize nastupoval proti zkušeným borcům a jako útočník měl proti sobě špičkové obránce.

V období, kdy jsem byl v Budějovicích, se hrála ještě československá nejvyšší soutěž. Liga byla nabitá kvalitními hráči, kteří by dali dohromady tři reprezentační jedenáctky. Za největší úspěch v tuzemské kariéře asi považuji titul krále střelců ve druhé lize, kdy jsem k postupu Budějovic mezi elitu přispěl v sezoně 1990-1991 dvaadvaceti góly. A že i ve druhé lize působili známí kanonýři, tak si téhle bilance moc vážím,“ pokyvuje hlavou Urban.

Rád vzpomíná na budějovický kádr.

Za mě tam byli třeba Jirka Němec, pozdější vicemistr Evropy 1996, Jodl, Kuba, Trněný, Orlíček, brankář Skála a další. Každoročně jezdím do Budějovic na setkání bývalých spoluhráčů. Prohlédli jsme i nový areál, který je nádherný,“ připomněl svoje vazby na jihočeský fotbal.

A taky přibližuje, jak to bylo s jeho působením v Turecku.

V Budějovicích mi slíbili, že když postoupíme, tak mě uvolní do zahraničí. Přestoupil jsem do klubu Altay Izmir. Tedy do města, které má čtyři a půl milionů obyvatel,“ upřesňuje bývalý útočník.

Po návratu z Turecka se o něj zajímal Cheb, ale Urban musel čekat na konec sezony a nemohl hrát půl roku.

Pak jsem se dostal znovu do Chomutova a šel jsem i do tehdy druholigových Teplic, které hrály o postup. V útoku jsem nastupoval s Pavlem Verbířem, tým vedli pan Cerman s panem Bičovským. Hostoval jsem i v nižších soutěžích na severu Čech,“ probírá se Urban závěrečnou částí hráčské kariéry.

Bydlí a pracuje v Chomutově a zajímá se samozřejmě dál o sport.

Chodil jsem na hokej, když hráli Piráti Chomutov extraligu,“ říká bývalý fotbalista.

S hokejisty se setkával i ve své restauraci Sportovní hala.

Stravovaly se u nás výpravy týmů po zápasech v Chomutově před cestou domů. Jen namátkou zmíním hokejisty Liberce, Hradce Králové, Karlových Varů, Plzně i další,“ uzavírá Urban.

zdroj: autorský článek