MS ragby: O čtvrtfinále je téměř rozhodnuto. Skotsko zničilo Rumuny a může hodně potrápit odvěkého rivala z Irska

Přidat na Seznam.cz

Základní část mistrovství světa v ragby začíná finišovat. Většině týmů zbývá sehrát poslední zápas a vcelku je už i rozhodnuto, kdo postoupí do čtvrtfinále. Přesto ještě může nastat překvapení. Týká se to skupiny B, kde je zatím na prvním místě suverénní Irsko následované Jihoafrickou republikou. Irové svého soka porazili těsně 13:8 a je to cenný skalp, protože tým z Afriky obhajuje světový titul. Ale přesto ještě mohou Irové narazit, v posledním utkání se střetnou se Skotskem.

Skotové milují fotbal, ale hned za ním je v jejích fanouškovských srdcích ragby. Skotští hráči šišatého míče sice nikdy v historii nezískali medaili (nejlépe byli na čtvrtém místě v roce 1991), ale souboj s nimi vždy hodně bolí. Skotové se dokážou vyhecovat především na své sousedy – Iry, Welšany a Angličany. A právě první jmenované teď musí porazit, aby postoupili mezi nejlepší osmičku.

Včera Skotsko jasně deklasovalo Rumuny 84:0. Skotský kouč Gregor Townsend dal v tomto zápase šanci především náhradníkům. „Je na trenérech, aby sestavili tým pro Irsko, ale spousta kluků dnes hrála skvěle, byli vynikající. Víme, co nás čeká příští týden, bude to nesmírně vzrušující,“ připomíná skotský kapitán Grant Gilchrist blížící se souboj s Irskem. „Zítra večer si sedneme a probereme výběr. Ale tohle nám dává opravdu dobrý impuls do tréninkového týdne před naším největším zápasem na mistrovství světa. Je to zásluha dnešní třiadvacítky, která dobře trénovala a hrála,“ dodává k tomu Townsend.

Podle skóre je Rumunsko zatím nejhorším týmem na MS (8:242), ale své učinkování může ještě vylepšit v utkání s Tongem, které je předposlední ve skupině B. „Především se musíme poučit z prvních tří zápasů, které jsme odehráli. Zamakáme na fyzičce a úroveň všeho pak půjde nahoru,“ podotkl rumunský kouč Eugen Apjok.

Zdroj: redakce, rugbyworldcup.com