Češi, tuto destinaci navštívíte dost možná naposledy: Moře tady může do pár let úplně zmizet
O ohrožených a zanikajících místech na naší planetě se mluví čím dál víc. Tají ledovce, mizí tropické deštné pralesy a zanikají i některé ostrovy. A to není vše, hrozí, že z mapy zcela zmizí ještě jeden další jedinečný úkaz. Mezi nejvíce ohroženými destinacemi najdeme totiž i Mrtvé moře.
Mrtvé moře není jen tak nějaké klasické moře, je to velké slané jezero, jehož břehy zasahují do Izraele, Palestiny a Jordánska. Leží přibližně 420 metrů pod hladinou moře, čímž se řadí na samou špičku nejníže položených odkrytých míst na Zemi. Rozloha tohoto jezera se v minulosti pohybovala kolem 1050 km², ale právě kvůli dlouhodobému vysychání se postupně zmenšuje.

Je Mrtvé moře jezero, nebo moře?
Mrtvé moře je mnohem slanější než světový oceán. A tím, jak postupně vysychá, zvyšuje se i jeho slanost. Moře se mu říká právě kvůli vysokému obsahu soli. Technicky vzato jde však skutečně o jezero, které je napájeno převážně řekou Jordán a menšími přítoky z okolních pouští. Protože slanému prostředí dokáže vzdorovat jen málokterý živočich, dlouhou dobu se předpokládalo, že je úplně „mrtvé“. Výzkumy ale potvrdily existenci bakterií, hub a různých řas u podmořských sladkovodních vývěrů. Podle legend i nálezů jezero patří k naší civilizaci už miliony let.
Nevšední koupání
Jedním z hlavních důvodů, proč sem turisté míří, je koupání. Díky extrémní koncentraci solí vás voda sama nese na hladině.
Místní často s úsměvem říkají: „Tady se neutopí ani ten, kdo nikdy neplaval.“
V praxi to znamená, že když si lehnete do vody na záda, budete přirozeně nadnášeni, jako byste se položili na nafukovací matračku. Je však potřeba být opatrní, aby vám slaná voda nestříkla do očí. Kromě toho vodu neochutnávejte, mohli byste si zkomplikovat dovolenou zažívacími potížemi. Také počítejte s tím, že vám voda bude vytlačovat nohy nahoru a v místech s větší hloubkou se vám zřejmě nepodaří „stoupnout si“ na nohy. Po koupeli, která by měla být dlouhá maximálně 20 minut, sůl ze sebe opláchněte, abyste se vyhnuli podráždění pokožky. Stejně tak jako voda působí na lidský organismus blahodárně také místní bahno, které lze koupit téměř na všech plážích. Bahno naneste rovnoměrně na všechny části těla kromě obličeje a po zaschnutí omyjte.
Hrozba vysychání
Slavné moře, které vlastně není moře, se bohužel každým rokem zmenšuje. Klimatické změny v kombinaci s výrazným odčerpáváním vody z řeky Jordán a ostatních vodních zdrojů vedou k tomu, že hladina klesá přibližně o jeden metr ročně.
„Podle údajů z roku 2018 se roční přítok vody do jezera snížil z 1,2 miliardy metrů krychlových běžných v 50. letech minulého století na zhruba šestinu,“ uvádí web E15.cz.
V letních měsících teploty v okolí jezera často dosahují až k 50 stupňům a odpařování se ještě více urychluje. Přispět k jeho záchraně by mohlo přivedení vody z Rudého moře nebo jezero začít odsolovat, ovšem vše závisí na mezinárodní domluvě, která je v regionu tradičně komplikovaná. Podle odhadů by bez odborného zásahu mohlo Mrtvé moře zaniknout do roku 2050.

Kosmetika z Mrtvého moře
Zdejší voda obsahuje 10× více minerálů než jakékoliv jiné moře na světě. Jsou v něm velmi vysoké hladiny hořčíku, vápníku, draslíku i bromu. Proto se sem vydává mnoho lidí, kteří trpí kožními i kloubními nemocemi. V kosmetice se sůl využívá k čištění, detoxikaci, hydrataci i zpomalení stárnutí pokožky. Kromě samotné vody je unikátní i zdejší bahno, které se nejčastěji využívá v kosmetickém průmyslu a lázeňství. Už v historických záznamech se můžete dočíst, že ho milovala i egyptská královna Kleopatra. I to obsahuje totiž velké množství minerálů, které mají blahodárné účinky na pokožku. Podporuje regeneraci, pomáhá zlepšovat stav problematické pleti a někdy se uvádí i jeho pozitivní vliv na zklidnění projevů kožních onemocnění.
Čas se krátí
Mrtvé moře patří mezi nejzajímavější přírodní úkazy na Blízkém východě a současně se řadí k místům, o něž můžeme během jediné generace přijít. V kombinaci s pouštními scenériemi a dramatickými skalnatými břehy vytváří jedinečnou atmosféru, kterou si sem jezdí vychutnat lidé z celého světa. Pokud si chcete užít blahodárný účinek zdejšího slaného bahna na vlastní kůži, raději dlouho neotálejte.
Zdroje: novinky.cz, avetour.cz, e15.cz, radynacestu.cz