Mladí hráči v lize? Záleží na přístupu a rozhodnutí klubů, říká trenér reprezentační dvacítky Antonín Pištěcký

Přidat na Seznam.cz

V centru dění českého basketbalu jsou z pohledu mezinárodní scény především reprezentační celky mužů a žen, ale systematickou prací se snaží posunout svoji úroveň i mládežnické výběry. Zajímavé složení má realizační tým reprezentačního družstva hráčů do dvaceti let. Tvoří jej hlavní trenér Lukáš Pivoda s asistenty Antonínem Pištěckým a Jakubem Šiřinou. Blíže o činnosti „dvacítky“ hovořil Antonín Pištěcký v rozhovoru pro SportDeník.cz.

Na snímku trenér Antonín Pištěcký v děčínské sportovní hale (první polovina listopadu 2023).

V basketbalové lize jste dříve působil jako hráč a poté jako hlavní trenér v klubech na severu Čech. Jak na to vzpomínáte?

Hrál jsem za Ústí nad Labem a Děčín. Tři roky jsem byl šéftrenérem ústecké mládeže a asistentem tehdejšího kouče Stavěla u ligového áčka mužů Ústí nad Labem. Pak jsem stejný tým vedl jako hlavní trenér čtyři a půl roku. V polovině mojí páté sezony jsem skončil. Ve zkratce se nad dosavadní basketbalovou praxí ohlížím tak, že to byla velká zkušenost. Dal jsem si pár měsíců volno a pak jsem se rozhodl jít k mládeži do Děčína.

Přejděme už k reprezentační dvacítce. Jaká je její úloha v českém basketbale?

Už podle věkového limitu je patrné, že soustřeďujeme nejlepší české hráče této věkové kategorie. Pracujeme ve dvouletých cyklech a každý rok se scházíme v červnu a a na konci července je mistrovství Evropy. Mládežnické výběry tvoří týmy do 16 let, do 18 let a do 20 let. Letos v létě jsme se častnili evropského šampionátu ve Skopje.

Jak přistupujete k tvorbě kádru?

Ve dvacítce jsou i čeští hráči, kteří v danou dobu působí i v zahraničí. To je individuální, což se promítá i do sestavy. Měli jsme na soupisce basketbalisty, kteří se už prosazují i i na vrcholovém poli. Nerad bych na někoho zapomněl, ale zmíním jména Böhm, Švec a Bálint, který patřil mezi lídry Brna. Je to jeden z z momentálně nejtalentovanějších kluků a šel do druhé nejvyšší španělské soutěže.

Co soudíte o nasazování mladých hráčů v českých ligových klubech?

Někteří lidé tvrdí, že čeští kluci nemají dostatečnou kvalitu na ligu. Ale je to otázka rozhodnutí ze strany vedení každého klubu, jestli chtějí jít cestou českých hráčů a dát jim šanci, nebo při svých záměrech preferují cizince. To nemůžeme ovlivnit. Pokud jde o ligu, tak mladé hráče využívají loni i letos v Brně, v USK Praha, Opavě, Děčíně i Písku, který je nováčkem.

Jistě při svém působení na reprezentačním úseku sledujete i nejvyšší soutěž mužů. Jak vidíte dosavadní průběh sezony?

Soutěž je vyrovnaná a uvidíme, co dál přinese. Je pravděpodobné, že mezi nejlepší bude patřit Nymburk. Kromě Ostravy, které se nepovedl start, se nedá odhadovat, kdo by neměl šanci na skupinu A1, tedy první osmičku. Věřím, že do ligy pozitivně promluví i vítěz poháru a stříbrný celek loňské ligy a tudíž „náš“ Děčín, kde jsem u mládeže.

Zdroj: autorský článek