Mistr světa se vrací do extraligy. Jiří Veber je součástí trenérského týmu ve Vítkovicích

Přidat na Seznam.cz

Mistr světa z roku 1996 a bývalý skvělý reprezentační obránce Jiří Veber se po určité přestávce vrací do hokejové extraligy. Jako hráč v ní působil v několika klubech, z trenérského řemesla už okusil práci asistenta v tehdy extraligovém Chomutově, v pražské Spartě a od poloviny tohoto týdne je zbrusu novým asistentem v HC Vítkovice, kde vytvořil trenérský trojlístek s hlavním koučem Pavlem Trnkou a sportovním manažerem Romanem Šimíčkem.

Na snímku trenér Jiří Veber ještě v době, kdy vedl pražskou Slavii.

Veber má kromě zmíněného zlata ze světového šampionátu na svém kontě i další medaile z mistrovství světa, startoval také na ZOH 1994. Se Vsetínem čtyřikrát vyhrál extraligu, nastupoval i za Kladno, Plzeň a Litvínov. Ze zahraničních štací stojí za zmínku angažmá ve Finsku.

Někdejší bek trénoval mj. v Koreji, dále české mládežnické výběry a pracoval i v prvoligové Slavii Praha jako manažer a hlavní kouč do konce října 2022.

Jak přiznává, často se setkává s tím, že pamětníci a hokejoví fanoušci si jeho jméno spojují především s titulem mistra světa. Přitom od té doby uplynula už dlouhá doba.

Je to opravdu dávno, ale pořád si toho moc vážím. Jsou to příjemné vzpomínky, ale v mužstvy byly větší hvězdy. V obraně jsem hrál například s Tondou Stavjaňou, Jirkou Vykoukalem,“ ohlíží se Veber.

Jen doplňme, že k jeho spoluhráčům na „zlatém“ mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni patřili i kapitán Robert Reichel, Pavel Patera, Martin Procházka, Jiří Dopita, Viktor Ujčík, Jiří Kučera, František Kaberle, David Výborný a další vynikající reprezentanti. Řada z nich se pak dala na trenérskou dráhu.

A jak se Veber cítí v roli kouče?

Když jsem působil v pražské Slavii, tak jsem tvrdil, že i v první lize jsou zkušenější trenéři, než já. Mají něco za sebou, ať už v hráčské nebo trenérské kariéře. Jejich úspěchy z minulosti jsou nezpochybnitelné. Jako trenér Slavie jsem si přál, aby na naše zápasy začali chodit ve větší míře fanoušci. Hokej se přece hraje pro ně a cílem každého trenéra a každého klubu je, abychom jich nalákali co nejvíc,“ dodal nový vítkovický asistent.

Zdroj: autorský článek