Mezinárodní olympijský výbor odsuzuje hrozby Ukrajiny

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní olympijský výbor odsoudil hrozbu Ukrajiny, že bude bojkotovat letní olympijské hry v Paříži v roce 2024. Uvedl, že tato hrozba je v rozporu se samotnými základy olympijského hnutí a zásadami, které představuje, uvedl německý deník Zeit.

„Je nesmírně politováníhodné, že se tato diskuse v této rané fázi vyhrocuje hrozbou bojkotu,“ uvedl MOV. Dodal, že účast jednotlivých neutrálních sportovců s ruským nebo běloruským pasem na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 nebyla dosud projednána ani rozhodnuta.

MOV označuje bojkot za „porušení olympijské charty“

„Bojkot je porušením olympijské charty, která vyžaduje, aby se všechny národní olympijské státy účastnily olympijských her vysláním sportovců,“ píše se dále v tiskové zprávě, která byla zveřejněna formou otázek a odpovědí. Jak ukázala historie, předchozí bojkoty nedosáhly svých politických cílů a sloužily pouze k potrestání sportovců bojkotujících národních olympijských výborů.

MOV v čele s prezidentem Thomasem Bachem nedávno vyvolal kontroverzi svým prohlášením, že chce otevřít sportovcům z Ruska a Běloruska možnost účastnit se mezinárodních soutěží navzdory válce na Ukrajině. To by mohlo těmto sportovcům otevřít cestu na hry v Paříži, i když jen pod neutrální vlajkou.

Zdroj: zeit.de, olympics.com