Meteorologové varují: Zima klepe na dveře. Vytáhněte teplé kabáty a zazimujte zahradu
Už se nemůžete dočkat, až teploty zase překonají dvacítku? Pak si ještě budete muset nechat zajít chuť. Nadále se naopak bude hodit teplé oblečení. Zahrádkáři by navíc měli učinit kroky, aby předešli smutnému pohledu na mrazem spálené rostliny.
Chybu neudělá ten, kdo si na tento týden připraví teplé oblečení. Tropická vedra se totiž jen tak nevrátí. Denní teploty by ostatně měly jen výjimečně překročit 20 °C. Dokonce se mohou objevit noční a ranní přízemní mrazíky. Teploty pod nulou ve výšce 5 cm nad povrchem půdy přitom mohou ublížit rostlinám, a to především těm teplomilným. Nejenže bychom se tedy měli v tomto týdnu starat o to, abychom neprochladli, ale zahrádkáři by zároveň měli dočasně zazimovat zahrady.

Přízemní mrazíky v první polovině týdne
První polovina týdne milovníkům tepla příliš radosti neudělá. V nočních hodinách dokonce budou teploty klesat k nule. Podle meteorologů se navíc při uklidnění větru a vyjasnění mohou nejnižší přízemní teploty pohybovat až kolem –2 °C. V noci a ráno se tedy mohou objevit mrazíky. Přes den se pak budou teploty pohybovat mezi 13 a 19 °C, především ve středu by nicméně mohly atakovat i 20 °C. Rozhodně bychom se však neměli spoléhat na to, že se rtuť v teploměrech definitivně vyšplhá nad dvacítku. Na to si ještě budeme muset počkat.
Od čtvrtka by se mělo mírně oteplovat
Druhá polovina týdne by měla přeci jen přinést mírné oteplení, byť se tato skutečnost projeví především v době, kdy se většina z nás oddává spánku. Noční teploty se totiž už budou pohybovat mezi 9 až 5 °C, i když při zmenšené oblačnosti mohou klesnout až k 3 stupňům. V každém případě by se přízemní mrazíky měly odmlčet, minimálně na nějakou dobu. Přes den nás ovšem žádná „teplotní hitparáda“ nečeká. Venkovní teploměry by totiž měly ukazovat zhruba 15 až 20 °C. Dvacítka tak v celém tomto týdnu podle předpovědí skutečně padne spíš jen výjimečně.

Zahrádkáři, pozor na úrodu!
Předpověď počasí na tento týden sice není úplně pozitivní, přesto nás nečeká žádný katastrofický scénář. Přízemní mrazíky však mohou nepříjemně zasáhnout zahrádkáře, kteří se již možná pod vidinou letních teplot, jež se objevily na přelomu dubna a května, začali nadšeně věnovat svým zahrádkářským radostem a povinnostem. Jenže ouha. Nakvetlé stromy nyní mohou namrznout, jahodám zčernají květy, úroda je v pánu. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak se bránit.
- Pokud jste už přenesli z interiéru ven květináče, zase je pěkně vraťte domů. Byliny v nádobách si sluníčka později užijí do sytosti. Musíme doufat, že brzy.
- Zeleninu, některé rostlinky a mladé stromky lze ochránit netkanou textilií, která by pochopitelně neměla být příliš těžká. Využít je navíc možné i zahradní fólii.
- Některé rostliny je možné krátkodobě zazimovat za pomoci polovin PET lahví či sklenic. Jak? Jednoduše je jimi přikryjete.
- Menší sazenice, které ještě nedosáhly 5 cm výšky, je možné pouze přihrnout zeminou.
- Stromy lze chránit také za pomoci klasického odpařování. Stačí kolem nich rozmístit několik kbelíků s horkou vodou, již byste měli pravidelně měnit.
- Pamatujte, že maličké plůdky meruněk mohou poničit i teploty mírně nad nulou. Právě o ně se tedy případně postarejte přednostně.
Tip na závěr: Pokud se vám přes veškerou snahu všechny rostlinky před přízemními mrazíky ochránit nepodaří, nezoufejte, ale jednejte. Odumře-li celá nadzemní část, nenechávejte zničenou rostlinu v zemi. Může se totiž objevit plíseň, jež se snadno rozšíří i do okolí. U živých stonků na druhou stranu stačí seříznout jen poškozená místa, protože ta se po návratu dnů bez mrazů obnoví a opět vyrostou.
Zdroje: chmi.cz, living.iprima.cz, prima-receptar.cz, dumazahrada.cz