Meteorologové v rozpacích: Zima přichází. Připravte si péřovky a grily zazimujte
Do Česka se vrací extrémně chladné a deštivé počasí. Ti, kteří už zazimovali zimní „výbavu“ včetně teplých péřovek, ji nejspíš budou muset zase vytáhnout. Počasí se vymkne normálu a zatímco konec dubna odstartoval vysokými teplotami předčasné léto, květnová rána nás vrátí do chladné reality. Teploty totiž spadnou na některých místech až téměř k nule. Grilování si užijeme zase až na konci měsíce.
Teploty na nule, ranní mrazíky a dokonce hřebeny znovu pokryje sněhová peřina. Takové počasí nás čeká v příštích dnech. Meteorologové zveřejnili výhled na květen, z něhož vyplývá, že se v dalších týdnech vůbec neohřejeme. Zapomeňte na letní párty na zahradě, do Česka začal proudit studený vzduch. Čeká nás velké ochlazení, které sluníčko přeruší až koncem měsíce.
„Období příštích čtyř týdnů předpovědi (5. 5. – 1. 6.) očekáváme teplotně průměrné až podprůměrné,“ uvádí meteorologové na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Minimálně v první třetině května by podle ČHMÚ mělo být spíše chladněji, než bývá v této době obvyklé. Noční minima budou klesat na 4 °C a přes den se vyšplhají zhruba na 14 °C. Průměrná teplota v tomto období činí dlouhodobě 14,1 stupně.

V dalším týdnu by se už teploty mohly pohybovat alespoň na hranici podprůměrných až průměrných hodnot. V nižších polohách spadnou až k nule a hrozí tak poškození úrody. Počasí se umoudří až na konci měsíce, k průměrným teplotám pro měsíc květen se vrátí až v posledním květnovém týdnu. Třetí a čtvrtý týden už by měly být teploty průměrné. Denní maxima vyšplhají až k 22 stupňům.
„Nejnižší noční teploty v týdnu od 26. 5. do 1. 6. se zvýší postupně až na 9 °C,“ doplňují ještě meteorologové.
Srážkově očekávají do 11. května podprůměrné dny, další tři týdny pak budou průměrné.
Co říkají statistiky?
Statisticky od roku 1921 padla nejnižší průměrná teplota v roce 1928, kdy meteorologové naměřili 9,9 stupně Celsia, naopak nevyšší byla v roce 2018. Tehdy rtuť teploměru vystoupala na 17,2 °C. Průměrný úhrn srážek pro toho období je 66 milimetrů. Rekord padl v roce 2010, kdy spadlo 145 milimetrů vody, nejméně pak v roce 1979. Tehdy déšť půdu svlažil pouhými 17 milimetry.
Květen v historii měření
Průměrná květnová teplota v Klementinu v Praze, kde se měří nepřetržitě už 250 let, což je světová rarita, činí 14,7 °C. Ovšem například na Hodonínsku, které je jednou z nejteplejších oblastí Česka, je průměr na tento měsíc o téměř 2 stupně Celsia vyšší. Nejteplejší květen v historii měření byl v roce 1811, kdy průměrná teplota vystoupila o téměř 5 °C nad dlouhodobý normál. Druhý nejteplejší květen byl zaznamenán v roce 1868, kdy teplota dosáhla necelých 19 stupňů. Třetí nejteplejší byl pak v roce 1789, kdy průměrná teplota činila 18,7 °C. Do první desítky nejteplejších květnů se za poslední dekádu dostal jen květen roku 2002.

Aktivita klíšťat na vrcholu
Počasí ovlivňuje také aktivitu klíšťat včetně nebezpečných infekčních onemocnění, která tito paraziti přenášejí, ať už jde o boreliózu či encefalitidu. Krátké a mírné zimy klíšťatům přímo nahrávají, největší výskyt klíšťat je v přírodě v období od března do června. Vrchol přichází právě v květnu, druhý pak na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy, pozor si dávejte v křovinách, které celý den udržují optimální vlhkost. Narazit na ně můžete i na okrajích vodních toků, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách, kde se jim také dobře daří. Víceméně v klidu můžete být v jehličnatých lesích, nesvědčí jim ani hodně osluněná a výrazně suchá a holá místa.
Zdroje: treking.cz, chmi.cz, denik.cz, pranostika.cz