Max Verstappen a jeho cesta za čtvrtým titulem. Může ho někdo zastavit?

Přidat na Seznam.cz

Úřadující šampion formule 1 vkročil do nové sezóny ve velkém stylu a zdá se, že se v cestě za dalším titulem může zastavit pouze on sám. 

Velká cena Japonska byla čtvrtým závodem v kalendáři šampionátu formule 1 pro rok 2024. Veliké překvapení se nekonalo. Vyhrál opět úřadující šampion Max Verstappen z Red Bullu, který tak odčinil zaváhání z předchozího závodu v Austrálii, kdy závod nedokončil kvůli selhání brzd. 

V Austrálii využil zaváhání Red Bullu Carlos Sainz s Ferrari a tabulka průběžného pořadí vypadala hned o něco zajímavěji. Red Bull s Verstappenem sice byli nadále lídry, ale v patách jim bylo Ferrari a jejich piloti. Závod v japonské Suzuce ale vrátil všechny do reality. Red Bull a Verstappen si jdou za dalšími tituly. 

Má vůbec někdo šanci?

Zdá se, že na spojení Red Bull a Verstappen jednoduše ani letos nikdo nenajde recept. Mercedes se zdá být úplně ze hry a jediné Ferrari si prozatím drží stabilní výkonnost. Tým z Maranella udělá všechno proto, aby se v průběhu roku na úřadující šampiony dotáhl. 

Carlos Sainz má v prvních závodech roku 2024 životní formu. Poráží týmového kolegu Charlese Leclerca, vyhrál v Austrálii a mezi prvními třemi dojel v každém závodě, kterého se letos zúčastnil. Velkou cenu Saudské Arábie vynechal španělský pilot kvůli operaci tlustého střeva. Sainzova parádní forma však nadále stačí pouze na sbírání těch nejlepších pozic za Red Bullem. 

V solidní formě totiž zatím jezdí i Verstappenův kolega Sergio Peréz, který v dosavadních čtyřech závodech skončil třikrát druhý. Přesto se o jeho závodní sedačku ve druhém Red Bullu zajímá hned několik pilotů včetně Carlose Sainze, kterého pro rok 2025 ve Ferrari nahradí Lewis Hamilton. 

Dominantní éry byly, jsou a budou

Pro fanoušky, které současná dominance Maxe Verstapenna trápí, máme jednu radu. Chápeme, že může být nudné, když ve dvaceti případech z dvaadvaceti závodů vyhraje ten samý pilot, nicméně je důležité ocenit konzistenci a skvělý talent pilota, který je tohoto schopný. Před dvaceti lety dominoval Michael Schumacher, ještě nedávno byl neporazitelný Lewis Hamilton a nyní je dominantní tváří formule 1 Max Verstappen. 

I když to zatím vypadá, že i rok 2024 bude rok Maxe Verstappena, neházejme flintu do žita a užívejme si skvělých závodů, který formule 1 nabízí. Dalším závodem je na programu Velká cena Číny na okruhu v Šanghaji, která se do kalendáře vrací po pěti letech.

Zdroj: autorský článek