Tohle kdysi bývalo chloubou každé babičky. Dnes po tom jdou sběratelé jako diví a nabízejí desetitisíce
S předměty z pozůstalosti je to mnohdy těžké. Většinou pro ně v domácnostech nemáme místo, ale nechceme se jich zbavit, protože pro nás mohou mít sentimentální hodnotu. Někdy ale harampádí po babičce ukrývá skutečné poklady, za které byste v dražbě dostali velmi zajímavé peníze.
Velmi často se podobná situace týká například šperků. Těch obvykle v každé domácnosti alespoň pár kousků po prarodičích najdeme. Ne vždy ale tušíme, jaká je jejich hodnota.
Není nic neobvyklého, že všechny cennosti jsou uložené na jedné hromádce, a protože je již roky nikdo nenosil, nejsou v úplně nejlepším stavu. Proto není od věci s nimi vyrazit za zkušeným klenotníkem. Ten vám nejen pomůže dát je do pořádku, ale také může určit, jakou mohou mít hodnotu.

Poklady si nechejte nacenit
Většinou se jedná o šperky, které byly určené k dennímu nošení, a z tohoto hlediska nejde o kousky, které by bylo možné považovat vysloveně za investiční. Pokud jsou ale ze zlata, budou mít minimálně cenu tohoto drahého kovu, která v čase narůstá.
Pokud jsou například osazeny drahými kameny, může se tato hodnota ještě zvýšit. V případě, že si nejste jistí, zda se jedná o drahý kámen, a nebo kus sklíčka, můžete se obrátit na klenotníka nebo Puncovní úřad, kde je možné získat posouzení. Některé kusy nemusejí mít hodnotu samy o sobě, ale může se již jednat o starožitnost, což význam šperku a tedy i možnou prodejní cenu významně posouvá.
Aukce mají zájem o starožitné šperkovnice
Starožitnosti, které si nechat nechcete a nezdály se zajímavé ani klenotníkovi, můžete zkusit prodat v internetové aukci, jako je například web Aukro.cz. Jejich design může zaujmout někoho, kdo za ně bude ochotný zaplatit, a tím pádem za ně dostanete více, než ve výkupu zlatnictví.
Co se týká aukcí, mohou být zajímavé nejen samotné šperky, ale také šperkovnice, ve kterých jsou uložené. Snad každá babička nějakou měla. Ukládala ji buď do zásuvky v obývací stěně, nebo na prádelník v ložnici. Možná jste ji jako malí obdivovali a jednoho dne jste si ji coby dědictví odnesli domů.
Mezi šperkovnicemi pochopitelně najdeme takové, které jsou sice krásné na pohled, finanční hodnotu ale nemají. Objevit se ale mohou i vyslovené poklady, za které vám sběratelé budou doslova líbat ruce.
Nejdražší kousky se prodávají za desetitisíce
Svého času bývaly nesmírně populární například šperkovnice orientální. Ty bývaly bohatě zdobené a často laděné do mahagonové barvy. I docela obyčejnou šperkovnici s několika zásuvkami můžete v aukcích pořídit za ceny v řádech nižších tisíců korun.
Mnohé babičky si ale doma ukrývaly daleko cennější poklady. Momentálně nejdražší starožitná šperkovnice, která je k dostání na webu sBazar.cz, je naceněna na 18 tisíc korun, což je na malou dřevěnou truhličku poměrně dost.
Zmíněná truhlička je ovšem kompletně zrestaurovaná a vypadá přesně tak, jak vypadala v době své výroby, tedy druhé polovině 19. století. Jedná se o kombinaci dýhy a ořechového dřeva, nechybí bohatě zdobené kování. Truhlička je opatřena také zámkem a klíčem – zámeček je původní, klíč zhotovil šikovný zámečník nový. V každém případě je tento poklad z dob Rakouska-Uherska plně funkční.

Možná že cennou truhličku máte doma i vy
O něco větší a ještě více zdobenou šperkovnici z 19. století si můžete pořídit na Aukro.cz, kde za ni zaplatíte dokonce 25 tisíc korun.
Méně zachovalé a cenné dřevěné šperkovnice se prodávají za ceny okolo dvou nebo tří tisíc korun. Není to sice závratná částka, která by z vás rázem udělala milionáře, nicméně překvapí, že podobné kousky dost možná máte doma v komoře, kde se nacházejí zcela bez povšimnutí.
Zdroje: Aukro.cz, iDnes.cz, sBazar.cz