Martina Sáblíková už sedmnáct let patří mezi nejlepší rychlobruslařky světa. Už za dva roky ji můžeme vidět znovu na olympiádě

Přidat na Seznam.cz

Už jsou pryč časy, kdy byla Martina Sáblíková velkou favoritkou na zlaté medaile ze světových šampionátů a olympijských her a v podstatě vždy je přivezla. V roce 2020 „přesedlala na stříbrného koně“ a v posledních letech nastala doba bronzová.

Nic to však nesnižuje její ohromnou kvalitu, naopak. Rodačka z Nového Města na Moravě si udržuje dlouholetou výkonnost a když už se čeká, že tělo jí nedovolí bojovat s nejlepšími, opět se vybičuje k úžasnému výkonu. Jako nyní na světovém šampionátu v kanadském Calgary. V disciplínách 3000 a 5000 m si vyjela shodně třetí příčky.

Její medaile jsou o to cennější, že jí trápil oteklý kotník. Dokonce Sáblíková původně uvažovala o tom, že do Calgary ani nepřicestuje, protože se jí nepovedl poslední závod světového poháru v americkém Salt Lake City. „Hodně lidí mě přemlouvalo a říkalo, že do mistrovství je hodně času a že se mám zkusit dát do kupy. Nakonec se to povedlo a děkuji všem,“ uvedla nesmrtelná závodnice pro Českou televizi.

Nedělní bronz z „pětky“ je její už čtyřiatřicátou medailí z mistrovství světa. K tomu můžeme připočíst sedm medailí z OH (3+2+2) a dvanáct cenných kovů z ME. A to nejlepší nakonec, od roku 2007 se z globální soutěže nikdy nevracela domů bez medaile. Ale to vlastně ještě není vše. Světový pohár v dlouhých tratích opanovala třináctkrát a dohromady na „svěťáku“ vyhrála 51 závodů.

A pořád nemá 37letá závodnice dost. Už za dva roky bude moci rozšířit svou olympijskou sbírku.

Zdroj: time.news , calgaryherald.com