Maroko se uchází se Španělskem a Portugalskem o mistrovství světa 2030

Přidat na Seznam.cz

Španělsko a Portugalsko chtěly na znamení solidarity uspořádat mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 společně s Ukrajinou. Z tohoto plánu nyní zřejmě sešlo, částečně kvůli vnitřním sporům, novým účastníkem je Maroko, uvedl deník Spiegel a portál Transfer Markt.

Maroko se společně se Španělskem a Portugalskem bude ucházet o pořádání mistrovství světa v roce 2030. Bylo to oznámeno jménem krále Mohameda VI. před kongresem světové asociace Fifa v Kigali/Rwandě.

Končí tak několikaleté tahanice o roli třetí možné hostitelské země vedle dvou fotbalových národů z Pyrenejského poloostrova. Již v roce 2018 navrhoval španělský premiér Pedro Sánchez společnou kandidaturu s Marokem. K tomu však nejprve nedošlo, místo toho Španělé a Portugalci na konci roku 2022 spojili síly s Ukrajinou.

Myšlenkou nabídky bylo „budovat mosty a šířit poselství jednoty, solidarity a velkorysosti celého evropského fotbalu“, oznámila tehdy španělská federace RFEF o zapojení Ukrajiny.

Nyní se však zdá, že země trpící ruskou agresivní válkou bude opět vynechána. V prosinci 2022 byl prezident Andrij Pavelko zatčen pro podezření z korupce a v únoru 2023 byl na základě soudního rozhodnutí na měsíc suspendován.

Maroko se již téměř tři desetiletí marně snaží uspořádat finále mistrovství světa. V případě úspěšné kandidatury by se království stalo druhým africkým hostitelem po Jihoafrické republice v roce 2010.

Společnou nabídku na pořádání turnaje za sedm let podaly také Argentina, Chile, Paraguay a Uruguay. Uruguay hostila první mistrovství světa v roce 1930. „Jsme přesvědčeni, že Fifa má povinnost vzdát čest pořadatelům prvního mistrovství světa,“ prohlásil naposledy Alejandro Dominguez, prezident jihoamerické asociace Conmebol.

Příští mistrovství světa se bude konat v roce 2026 v USA, Mexiku a Kanadě, tedy poprvé ve třech zemích. Navíc se ho místo 32 zúčastní 48 zemí.

Zdroj: spiegel.de, transfermarkt.de