Mark Cavendish odchází z cyklistiky po této sezóně

Přidat na Seznam.cz

Britský král cyklistiky Mark Cavendish v pondělí oznámil, že po skončení sezony ukončí svou sedmnáctiletou kariéru profesionálního cyklisty, uvedl webový portál ESPN.

Během své slavné kariéry Cavendish nasbíral 161 vítězství, z toho 34 na Tour de France, čímž vyrovnal rekord belgického velikána Eddyho Merckxe.

Cavendish to oznámil na tiskové konferenci, kterou uspořádal jeho tým Astana, během odpočinkového dne na Giru d’Italia v Coccagliu, den po svých 38. narozeninách.

„Absolutně jsem si zamiloval každý dosavadní kilometr tohoto závodu, takže cítím, že je ideální čas říct, že je to moje poslední Giro d’Italia a že rok 2023 bude mou poslední sezonou jako profesionálního cyklisty,“ řekl Cavendish.

Díky své výbušné schopnosti vyhrávat hromadné sprinty si Cavendish, rodák z ostrova Man, vysloužil přezdívku Manská střela.

Během své kariéry získal celkem 53 etapových vítězství na Grand Tour a v roce 2011 vyhrál silniční titul mistra světa.

Na olympijských hrách v Riu v roce 2016 získal také individuální stříbrnou medaili na dráze a v kariéře získal tři tituly mistra světa na dráze v disciplíně madison.

Cavendish si prožil i svůj díl smůly, když při příjezdu Tour de France do Británie v roce 2014 těžce havaroval během sprinterského finiše v Harrogate a následně byl vyloučen ze zbytku závodu.

Cavendish zažil v roce 2021 pozoruhodný návrat do formy a s týmem Deceuninck-QuickStep vyhrál čtyři etapy Tour de France, čímž vyrovnal Merckxův rekord, což bylo jeho první etapové vítězství na závodě od roku 2016.

„Cyklistika je mým životem už více než 25 let. Prožil jsem absolutní sen,“ řekl Cavendish, který se na letošní Tour de France pokusí překonat Merckxův rekord. „Miluju ten sport víc, než si vůbec dokážete představit, a nedokážu si představit, že bych se od něj příliš vzdálil, to je jisté.“

Zdroj: espn.ph, olympics.nbcsports.com, redakčně upraveno