Machovský zanechal v Hradci Králové výraznou stopu, říká trenér brankářů Filip Luňák

Přidat na Seznam.cz

Už deset let, tedy od začátku působení hokejového klubu Mountfield v Hradci Králové, je součástí širšího realizačního týmu extraligového celku Filip Luňák. Někdejší gólman pracuje u áčka jako asistent trenéra brankářů, navíc je šéftrenérem brankářů mládežnických výběrů od první třídy po juniory. Není proto divu, že na zimním stadionu tráví spoustu času.

Filip Luňák, který je na snímku z konce srpna 2023, přiblížil v rozhovoru pro SportDeník.cz přímo v areálu hradecké hokejové arény svoje poznatky nejen o extralize. A vyzdvihuje brankáře Matěje Machovského.

Jaká byla vaše aktivní brankářská kariéra?

Odchytal jsem v první lize za Třebíč v letech 2003-2008 a Hradec Králové v letech 2008-2013 na tři stovky zápasů, přesně 297. V Třebíči jsem zažil skvělou éru, stejně tak tomu bylo i v Hradci.

Naplňuje vás trenérská práce s talenty i zkušenými borci v nejvyšší soutěži?

Určitě ano. Nemusím zdůrazňovat, jak důležitá je pozice brankáře. Každá kategorie má něco do sebe. U extraligového áčka spolupracuji s hlavním trenérem brankářů Robertem Horynou. Věnuji se i videorozborům a přípravě na soupeře.

Za dobu, co jste u týmu, prošla královéhradeckým klubem řada gólmanů.

Zažil jsem jich tady opravdu hodně. Stačí vzpomenout Ondru Kacetla, Marka Mazance, Štěpána Lukeše. V jedné sezoně, když se zranil Patrik Rybár, tak se v týmu vystřídali tři až čtyři gólmani – Jakub Sedláček, Jaroslav Pavelka.

A co poslední sezona?

Největší stopu zanechal Matěj Machovský. Přišel až v lednu ze zahraničí, ale tým s ním vyrostl a v play-off podával neskutečné výkony. Všechno si sedlo – mužstvo, trenéři. Machovského považuji lidsky i brankářsky absolutně za top gólmana, co tady byli. Bohužel ale domluva zněla, že v Hradci zůstane jen do konce sezony. Teď je Machovský ve Vítkovicích, ale věřím, že bude na Hradec rád vzpomínat.

Jak se vám jeví současný hradecký kádr před vstupem do extraligy?

Brankářskou dvojici po odchodu Machovského tvoří Patrik Bartošák a Henri Kiviaho. Posily do pole vypadají dobře. Mám tím na mysli obránce Tomáše Pavelku a útočníka Davida Šťastného. Je tady i Kanaďan Jasper z Německa. Odešli sice Jakub Lev a Lukáš Cingel, ale pořád máme dobrý tým.

Zdroj: autorský článek