Má titul se Slavií, ligu hrál sedmnáct let. A v Teplicích je Tomáš Hunal zpátky jako asistent trenéra

Přidat na Seznam.cz

Loni na podzim se někdejší fotbalový obránce Tomáš Hunal vrátil po jedenácti letech do první ligy. V létě 2010 ji opouštěl po ukončení hráčského angažmá v Českých Budějovicích, nyní je už krátce přes rok asistentem trenéra v FK Teplice, kde působí po boku hlavního trenéra Jiřího Jarošíka. Severočeský tým tráví zimní přestávku na dvanáctém místě prvoligové tabulky.

Hunal, který za několik měsíců oslaví padesátiny, je sice v nejvyšší soutěži trenérským nováčkem, ale má za sebou už praxi v druholigovém Prostějově.

Když jsem tam skončil jako hráč, poznal jsem, že i v trenéřině to jsou nervy. Zpočátku jsem se učil a koukal na fotbal ještě jinýma očima, než zkušení trenéři. Spíš jsem měl pořád hráčský přehled. Nebylo snad na škodu, že jsem mohl klukům říci, co vidím jako ještě nedávný hráč, ne jenom jako trenér,“ svěřil se Hunal před třemi lety při startu svojí trenérské kariéry.

Teplický asistent Hunal má za sebou sedmnáct sezon v české první lize. Vyhrál ji s pražskou Slavií v roce 1996, když byl součástí tehdy „hvězdného“ mužstva. Tvořili jej například reprezentanti Poborský, Šmicer, Suchopárek, Bejbl, kteří ve stejném období získali stříbro na mistrovství Evropy. A další jména? Brankáři Blažek a Stejskal, Kozel (nynější trenér Liberce), Hyský, Šmejkal, Vágner atd.

Po Slavii působil Hunal ve Viktorii Žižkov a v letech 2002-2007 v Teplicích, následně krátce v Příbrami a tři roky v Českých Budějovicích. Podle statistik nastoupil někdejší nekompromisní stoper i ve více než dvaceti zápasech v evropských pohárech. Se Slavií zažil v Poháru UEFA např. duely s AS Řím, Girondins Bordeaux, s Teplicemi pak souboje s Feyenoordem Rotterdam, Celtikem Glasgow.

Kdekoli jsem působil, chtěl jsem odvést co nejlepší práci. Každý klub, v němž jsem zrovna hrál, byl pro srdcovou záležitostí. To mi v současném fotbale trošku chybí,“ uvažoval Hunal.

Z fotbalových kronik vyplývá, že současného teplického asistenta během jeho hráčské kariéry vedlo v různých klubech mnoho trenérů. Nejvíc zápasů v lize odehrál pod Zdeňkem Ščasným. Byl by to i dál bohatý výčet: František Straka, Vlastislav Mareček, Julius Bielik, František Cipro, Josef Pešice, Pavel Tobiáš, Jiří Kotrba, Miroslav Beránek, Jaroslav Šilhavý, Petr Uličný, Jaroslav Hřebík atd.