Letošní Tour de France přinesla spoustu příběhů. Výhru pro zesnulého bratra, dánské šílenství či vítězství oběti a padoucha

Přidat na Seznam.cz

Máme za sebou 109. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France. Vítězem se stal nejen Dán Jonas Vingegaard, ale vlastně i další cyklisté, kteří prožívali během předchozích tří týdnů své vlastní příběhy, které přesahovaly samotné závodění.

Jonas Vingegaard

Před dvěma lety tohoto dánského závodníka skoro nikdo neznal, vloni byl už ale celkově druhý a letos se stal dokonce vítězem Tour de France. Dokázal skvěle načasovat formu, kterou porazil i dvojnásobného vítěze Tadeje Pogačara. V 11. etapě se kolem slovinského závodníka přehnal, až to vyrazilo všem cyklistickým fanouškům dech. Pogačar pak už v následných etapách nedokázal dvouminutovou ztrátu dohnat.

Wout van Aert

Kdo ví jak by se však rodilo Vingegaardovo vítězství, kdyby neměl při sobě tak silný tým. Dva superdomestici (pomocníci) Roglič a Krujswijk sice kvůli zdravotním problémům nemohli Tour dokončit, skvěle je však nahradil fenomén Wout van Aert. V celkovém pořadí sice skončil tento belgický cyklista až na 22. místě, i tak však patřil mezi největší osobnosti tohoto ročníku. Získal zelený trikot, kterým se oceňuje nejlepší spurter, ale navíc dokazoval své kvality i v horách, kdy často táhl vítězného Vingegaarda.

Chris Froome

Tento britský cyklista, který se narodil v Keni, sice nedojel do cíle letošního ročníku, přesto patří mezi velké postavy Tour de France 2022. Čtyřnásobný vítěz (2013, 2015, 2016 a 2017) měl v roce 2019 těžkou nehodu (zlomenina pravého stehna, pravého lokte, pravé kyčle a několika žeber) a už se zdálo, že si na závodní kolo nesedne. To si však Froome vůbec nedokázal představit a během rehabilitace věřil, že se ještě do velké cyklistiky vrátí. V loňském roce to ještě nebylo moc povedené, skončil až na 133. místě. Letos se mu však povedlo v jedné z alpských horských etap dojet na skvělém třetím místě. A nebýt pozitivního testu na covid, který mu znemožnil pokračovat v Tour, možná by podobný kousek předvedl i v Pyrenejích.

Hugo Houle

To je pro tebe, brácho,“ řekl tento 31letý Kanaďan po vítězné 16. etapě. Bylo to asi nejdojemnější vítězství, které poté kanadský cyklista stáje Israel – Premier Tech věnoval svému před necelými deseti lety zesnulému sourozenci. O Vánocích v roce 2012 si šel jeho mladší bratr Pierrik zaběhat (věnoval se závodně triatlonu), když ho srazil a zabil opilý řidič, který poté ještě ujel…

Fabio Jakobsen a Dylan Groenewegen

Oběť a padouch. I takto byli oba tito cyklisté v minulých měsících nazýváni. V roce 2020 v první etapě závodu Kolem Polska změnil Groenewegen v závěrečném spurtu ve velmi vysoké rychlosti směr své jízdy, čímž donutil Jakobsena najet na bariéry podél trati. Následky byly málem tragické. Jakobsen měl traumatické poranění mozku, lékaři mu navíc sešili 130 stehů v obličeji, měl ochrnutou hlasivku a v ústech mu zbyl jediný zub. Avšak nizozemský cyklista se z toho nejen vylízal, ale dokonce teď na Tour de France zažil vítězný návrat – vyhrál druhou etapu. Groenewegen dostal za svůj nebezpečný manévr devítiměsíční distanc, více ho však děsily výhrůžky smrti od cizích lidí a to nejenom jemu, ale i jeho rodině. I on se ale letos dočkal výhry a to hned následný den po Jakobsenovi! Chtělo by se říci, že je to krásný happyend za noční můrou obou závodníků, ale… Jakobsen svému soupeři ještě tak úplně neodpustil…

Dánské šílenství

Občas se stává, že Tour de France „nakoukne“ z Francie i do jiných zemí. Letos se dostalo této pocty Dánsku, které se prvních tří etap zhostilo s jedničkou. Tedy především dánští fanoušci vytvářeli po všechny tři dny úžasnou atmosféru a potvrdili tak, že Dánsko je země cyklistice zaslíbené. Podmínky pro jízdu na kole jsou v dánském království jako třeba v Nizozemí na špičkové úrovni.

Zdroj: redakce