Lepší než sudoku i křížovky: Tuhle činnost teď doporučují neurologové seniorům pro zlepšení paměti
Jan Werich kdysi řekl, že „lidská paměť je taky bludiště – moc věcí se tam ztratí“. Proces zapamatování je tudíž nutné trénovat, což platí především u seniorů. (Nejen) ti ale mohou podle odborníků zlepšit svou paměť jednou zábavnou aktivitou.
Lidská paměť není nekonečná, ale její kapacita je veliká. Neustále tedy do ní můžeme ukládat nové a nové informace. Říká se, že co si člověk jednou skutečně zapamatuje, už nikdy nezapomene. Většina věcí však „dřímá“ mimo vědomí. Sami však asi máte zkušenost s tím, že jste ucítili vůni a zničehonic si vzpomněli na něco, co bylo v paměti mnoho let zcela zasuté. S postupujícím věkem však začíná proces zapamatování přece jen ochabovat. Na druhou stranu ho lze jako většinu lidských dovedností zlepšovat, a to dokonce zábavnou formou.
Pozor! Tohle spolehlivě ničí vaši paměť
Paměť se může zhoršovat společně se stárnutím. Jenže bývá to ryze individuální. Leckterý pětašedesátník může mít lepší kognitivní schopnosti než kdejaký mladík. Co v průběhu našich životů nejvíc poškozuje paměť? Samozřejmě alkohol a drogy, ale pro někoho možná překvapivě také kouření, které mimo jiné zhoršuje dodávku krve do mozku. Projevit se ovšem může rovněž nedostatek spánku, úzkost a deprese, stres a podle některých studií dokonce i tučná a sladká jídla.
Tohle je ideální na procvičování paměti
Někteří senioři luští křížovky nebo sudoku, což jsou aktivity, které mohou na paměť působit skutečně blahodárně. Podle nedávné studie publikované v časopise European Journal of Special Education však může mít na paměť a další kognitivní funkce opravdu skvělý vliv také Rubikova kostka. Tento kdysi ohromně populární hlavolam aktivuje oblasti mozku jako prefrontální kůra, temenní lalok či hipokampus. Lze ho tedy doporučit každému, kdo chce na sobě pracovat a zároveň se bavit.

Kde se Rubikova kostka vlastně vzala? Vynalezl ji v roce 1974 maďarský sochař a architekt Ernö Rubik. Vloni 19. května ostatně oslavila kulaté padesátiny. Kostka formátu 3 × 3 × 3 se brzy po svém vzniku stala naprostým hitem. Na přelomu 70. a 80. let 20. století šlo dokonce o vůbec nejprodávanější produkt na Zemi. O jeho popularitě svědčí fakt, že se ho prodalo více než 500 milionů kusů. Majetek pana Rubika, který vloni oslavil osmdesátiny, se odhaduje na 100 milionů dolarů.
Světové rekordy, které nepochopíte
Ve skládání Rubikovy kostky se běžně soutěží, přičemž tato aktivita se nazývá lakonicky speedcubing. Nebudete tomu asi věřit, ale světový rekord s klasickou variantou formátu 3 × 3 × 3 drží Američan Mark Park, který dokázal předloni složit všechny barvy za těžko pochopitelné 3 sekundy a 143 tisícin. Přesto existuje rychlejší čas. V loňském roce totiž speciálně naprogramovaný robot v Japonsku poskládal Rubikovu kostku za 0,305 sekundy, tedy ještě zhruba desetkrát rychleji.
Pro zajímavost: U menší Rubikovy kostky formátu 2 × 2 × 2, jejíž složení není ani zdaleka tak složité, drží od roku 2023 světový rekord jistý Polák jménem Teodor Zajder. Zvládl to za pouhých 0,43 setin sekundy. Víte, co je ještě zajímavější? Že Teodor je ročník 2016!

Aktivity blahodárně působící na paměť
Existuje mnoho činností pro trénink paměti, na které se mohou zaměřit jedinci všech věkových kategorií. Jedná se třeba o počítání bez kalkulačky, učení se cizím jazykům, hraní pexesa nebo luštění křížovek či sudoku. Podle odborníků totiž paměť bez tréninku ochabuje. Cvičit byste ji přitom měli alespoň 10 minut denně, a to především ve vyšším věku. Navíc ale není dobré zapomínat na zdravý životní styl, který je pro výtečného „pamatováka“ zcela zásadní.