Kvíz: Pokud znáte jen 6 z těchto 10 starých českých slov, gratulujeme! Už teď jste chytřejší než průměr
Slovní zásoba každého jazyka se v čase neustále proměňuje. Slova, která se v minulosti běžně používala, pro nás dnes mohou být velkou neznámou. Výrazy, které jsou zastaralé a v současném jazyce se buď vůbec nepoužívají, protože pro ně není důvod, případně byly nahrazeny modernějším výrazem, se nazývají archaismy. Dnes se v nich vyznají převážně lidé, kteří se zabývají historií, případně uměleckou literaturou. Běžní uživatelé jazyka s nimi nepřijdou do styku, a proto ve většině případů ani neodhalí jejich pravý význam.
I když jsou archaismy prakticky nepoužívané, i nadále zůstávají právoplatnou součástí jazykového slovníku, ačkoliv stojí na samé periferii slovní zásoby. Pozor! Nepleťte si archaismy s historismy. Zatímco archaismy jsou ve většině případů pouze zastaralé výrazy pro stále existující věci, děje a skutečnosti, historismy označují jevy, které už dávno zanikly. Připravili jsme si pro vás krátký kvíz, díky němuž zjistíte, jak si v oblasti archaismů stojíte, napřed ale pár informací.
Archaismy se řadí do několika skupin
Zastaralé výrazy neboli archaismy se dále dělí do několika skupin podle toho, do jaké jazykové struktury spadají. Konkrétně jde o archaismy lexikální – dále se dělící do úzce definovaných podskupin, sémantické, slovotvorné a hláskové. Archaismy lexikální poznáte na první pohled, protože jsou absolutně odlišné od dnešního užívaného výrazu, s nímž nemají prakticky nic společného, příkladem může být označení pro vysoké boty, jimž se v minulosti říkalo škorně.

Sémantické archaismy jsou mnohoznačná slova, jejichž původní význam je dnes jiný, příkladem budiž délková míra, které se dříve říkalo loket, ten je dnes využíván pouze jako označení pro část lidské ruky. Slovotvorné archaismy jsou z logiky věci takové, které byly tvořeny předponami a příponami, které se dnes nepoužívají. Např. kabát byl dříve kabátec. Poslední skupinou jsou archaismy hláskové, které byly pouze hláskově upraveny do dnešní podoby. Tak se třeba z mučedlníka stal dnešní mučedník.

Čeština je živým a bohatým jazykem s velkou slovní zásobou čítající zhruba 250 tisíc slov. A i nám jako rodilým Čechům dělá problém jich znát víc než 10 tisíc, což je přibližná horní hranice průměrného českého rodilého mluvčího. Přinášíme vám krátký kvíz zaměřený na archaismy. Pokud znáte jen 6 z těchto 10 starých českých slov, gratulujeme! Už teď jste chytřejší než průměr.
zdroje: umimecesky.cz, cesky.radio.cz, autorský text