Kvíz: Máte zeměpis v malíku, nebo jste úplný geografický analfabet? Kdo nedá 6/10 je to ostuda
Ve škole se učíme řadu věcí, které po písemce okamžitě opět zapomeneme. V pozdějším věku to ale vytěsníme a míváme tendenci nadávat na znalosti mladší generace školáků. Jen málokdo z nás by přitom při zkoušení u tabule skutečně obstál.
Mezi školní předměty, které bývají pro řadu žáků strašákem, patří kromě klasické matematiky také zeměpis. Cizí geografické názvy řek, hor a měst, která v životě neuvidíme, nám nic neříkají a sotva je umíme vyslovit, natož napsat do testu ve škole.
Kromě toho se mnohdy neumíme orientovat v mapě. A není na tom nic překvapivého. Většina z nás zkrátka v případě potřeby použije navigaci. Papírový autoatlas již vidíme převážně ve vozech našich dědečků.
Není proto divu, že řada znalostí ze základní školy se nám z hlavy poměrně rychle vykouří. Navíc ani necítíme potřebu s tím něco dělat, protože jakákoliv informace je nám během několika málo vteřin dostupná na internetu.

Učení zpaměti prospívá mozku
I přesto je to ale možná škoda, a to hned z několika důvodů. V první řadě nikdy nevíme, zda se náhodou nedostaneme do situace, kdy se nebudeme moci na moderní techniku spolehnout a budeme odkázáni pouze na své znalosti a mapu. A nemusí se hned jednat o nějakou katastrofu. Stačí, když se na dovolené dostanete do oblasti, kde bude špatné připojení. Poté vám skutečně nezbyde nic jiného, než oprášit starý autoatlas v kroužkové vazbě.
Druhá věc je ta, že učení se zpaměti pomáhá našemu mozku, aby nezlenivěl. Je vcelku jedno, zda se učíte pojmy ze slepé mapy, jména panovníků nebo třeba slovíčka cizího jazyka. Podstatné je, že svou mysl udržujete svěží tím, že ji stále nutíte se namáhat. Učení se novým věcem se ostatně považuje také za prevenci onemocnění, jako je například stařecká demence.
Posledním důvodem může být zkrátka dobrý pocit z toho, že máte široké spektrum vědomostí. V práci v kanceláři tím sice nejspíš nikoho neoslovíte, například v hospodském vědomostním kvízu byste ale možná mohli.

Vyzkoušejte si náš zeměpisný kvíz
Pojďte si proto s námi v praxi ověřit, co všechno vám v hlavě z hodin zeměpisu na základní škole zůstalo. Možná, že toho bude více, než byste čekali. Nebo naopak zjistíte, že je to s vámi špatné a měli byste si některé vědomosti osvěžit.
V následujícím kvízu by každý měl získat alespoň šest bodů. V opačném případě doporučujeme, abyste se zkusili alespoň trochu dovzdělat. Vašemu mozku podobná rozcvička jistě jen prospěje.
80–100 %: Paráda, zeměpis máte fakt v malíku! Klidně sami sebe pochvalte.
70–60 %: Máte solidní základy, ale pár věcí by stálo za to trochu oprášit. Nic hrozného, dejte si jen lehké opáčko.
50–40 %: Vaše znalosti jsou trochu slabší, ale není to konec světa. Stačí si připomenout pár věcí a budete v pohodě.
Pod 40 %: Chce to trochu přidat. Ale nebojte, s trochou snahy to snadno doženete!
Zdroje: Autorský text SportDeník.cz