Nejhorší město v Česku, kde bych sama nevystrčila paty. Jak je možné, že hned po Praze je 2. nejoblíbenější?
Tohle město je prý nejhorší v Česku, alespoň podle jedné z diskutujících na veřejném internetovém fóru. „Pyšní“ se totiž největší kriminalitou. Stejně jako v Praze tu najdete místo, kterému je dobré se ve vlastním zájmu raději vyhnout. Přesto patří po hlavním městě k místům, které si turisté oblíbili nejvíc z celé republiky.
V jedné internetové diskuzi uvedla jedna z diskutujících žen: „Vím, že občas bývám až příliš úzkostlivá na neznámých místech, ale v Brně bych v noci sama nevytáhla paty z domu“. Je to ale opravdu v Brně, které je jihomoravskou metropolí s téměř 400 tisíci obyvateli a dalšími statisíci zaměstnanců a návštěvníků denně, tak nebezpečné, jak píše? Nebo tento citát tak trochu přehání? Policejní statistiky mluví jasně. Česká republika je v rámci Evropy bezpečnou zemí, nejhůře si u nás ale vede právě krajské Brno.
Neúprosné policejní statistiky
Statistiky přestupků v jihomoravské metropoli v posledních letech podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema skutečně mírně stoupají. „Za poslední tři roky se v oblasti veřejného pořádku navýšily o několik stovek. Pro představu, za loňský rok se strážníci zabývali bezmála 9 600 přestupky. V roce 2023 to bylo zhruba o 600 případů méně,“ upřesnil Ghanem. Stejně jako má Praha svůj „Sherwood“ u hlavního nádraží, má ten svůj i Brno. Právě kolem hlavního vlakového nádraží, kde se srocují nejrůznější existence, a to nejen večer a v noci, evidují statistiky největší kriminalitu.

V Evropě Marseille či Neapol, v Česku Brno?
Zatímco mezi nejnebezpečnější evropská města patří třeba francouzské Marseille, italská Neapol nebo britský Bradford, u nás je to slavná „zlatá loď“, kterou ve své písničce opěvuje díky krásným děvčatům oblíbený zpěvák Ivan Mládek. Proč ale právě okolí hlavního nádraží přitahuje problémové lidi jako magnet? Podle policie i strážníků je to tím, že se v jednom z nejfrekventovanějších dopravních a přestupních uzlů ve městě pohybuje na poměrně malém prostoru velké množství lidí. Specifikem jsou noční rozjezdy, kdy do oblasti míří najednou velké skupiny návštěvníků centra Brna. Často sem zavítají přímo z nočních klubů a barů, takže neshody vznikají přímo mezi nimi. Dalším typem kriminality jsou krádeže. Silně opilé chodce se tady totiž snaží vyhlédnout zloději. Naštěstí je tu ale kamerový systém.
Mendlák, Cejl i krádeže v obchodech
I když patří Brno podle mluvčího Ghanema k bezpečným městům, přesto jsou na jeho území místa, kde je lepší být raději ostražitý na sebe i své věci. Bezprizorní skupinky s lahvemi alkoholu v ruce silně láká třeba městský park na Mendlově náměstí. I tam se ale intenzivním dohledem a stovkami kontrol měsíčně podařilo situaci zlepšit. Hlídky míří častěji i do okolí nechvalně proslulého Cejlu, tedy části města v brněnských Zábrdovicích. Pěšáci, psovodi i autohlídky několikrát denně míří třeba do Staré osady. Nejčastěji muže zákona zaměstnává postihování pití alkoholu nebo kouření na veřejnosti tam, kde je to zakázané. „Časté jsou v Brně i majetkové přestupky, kde převládají krádeže v obchodech,“ doplnil ještě Jakub Ghanem.

Kam se v Brně vypravit?
Byť tedy na sociálních sítích lidé psali, že je Brno tím nejhorším místem na světě, obecná pravda to rozhodně není. Nemusíte se tak před letní sezónou bát vypravit za jeho poznáváním. Rozhodně má toto největší jihomoravské město své kouzlo a plno krásných míst, které stojí za to prozkoumat. Nevynechejte hrad Špilberk s jeho kasematy, katedrálu sv. Petra a Pavla, funkcionalistický skvost Vilu Tugendhat, Zelný trh, Špalíček či podloubí s Brněnským drakem. V těsném okolí Brna pak prozkoumejte z výletní lodi Brněnskou přehradu a hrad Veveří.
Zdroje: medium.seznam.cz, www.centrumnews.cz, brnensky.denik.cz