Kolik si vydělají hráči v NHL? Chris Pronger zveřejnil mzdy z NHL

Přidat na Seznam.cz

Kolik si hráč v kanadsko-americké NHL skutečně vydělá? A co všechno vlastně ze svého platu musí odvádět? Mínusové položky v hráčských mzdách šplhají vskutku do solidních výšin, načež hráči zůstane z původní částky „pouhých“ 43 procent, jak píše server Medium.

Mzdy hráčů v NHL sice nejsou tak ožehavým tématem jako ve fotbale, i přesto však mohou detailnější podrobnosti, které na svém twitteru zveřejnil Chris Pronger, kdekomu vyrazit dech.

Jak píše Pronger v níže přiloženém twitterovém příspěvku, pokud nějaký hráč podepíše smlouvu s klubem na 5 let, během kterých si vydělá například 30 milionů dolarů (v přepočtu cca 660 milionů Kč), není to ani zdaleka přibližná podoba toho, na kolik si reálně přijde.

Z výše uvedeného grafu si lze povšimnout, že jedním z pravidelných odvodů bývá zhruba 10% stržení z každého šeku do úschovy. To jsou prostředky, které NHL hráčům zadržuje v případě, že není splněn 50% podíl na příjmech. Podle Prongera nejenže o tomhle nemá většina lidí ani ponětí, ale hokejista ve většině případů tyto peníze už nikdy neuvidí.

Z šesti milionů tak hráči zbývá 5,4 milionů dolarů (v přepočtu cca 118 milionů Kč). Další složkou, mimochodem tou nejvýraznější, jsou federální daně, které činí hned 37 procent! Už nyní je hráč se svým příjmem téměř na polovině, konkrétně na 3,4 milionech (v přepočtu cca 74 milionů Kč). Tím to ale nicméně nekončí, následující položkou je lokální daň, která se v průměru šplhá do výše osmi procent, alespoň tuto hodnotu použil bývalý obránce Anaheimu či Philadelphie ve svém hypotetickém příkladu.

V tomhle případě je to dalších zhruba 400 tisíc (v přepočtu cca 8,8 milionů Kč). Nutno podotknout, v Texasu nebo na Floridě činí tato daň 0 %, ovšem v New Yorku hned 16 %. Tříprocentní podíl z hráčovy mzdy si bere agent (160 tisíc dolarů, v přepočtu cca 3,5 milionů Kč). Hráčova mzda v tuto chvíli činí okolo 2,8 milionu dolarů (v přepočtu cca 61 milionů Kč). Samotný hráč ale v důsledku vysokého fyzického nasazení značně investuje i do svého zdraví, tudíž si platí chiropraktika, maséra a kondičního trenéra.

Tohle hráče vyjde ročně na 20 tisíc dolarů (v přepočtu cca 440 tisíc Kč). Nutriční doplňky, nejčastěji v podobě různých aminokyselin, omega-3 či proteinů vyjde společně s jídlem na 60 tisíc dolarů ročně (v přepočtu cca 1,3 milionů Kč). Po odečtení i těchto výdajů hráči z původních šesti milionů dolarů zůstává bezmála 2,6 milionů (v přepočtu cca 57,2 milionů Kč). V procentuálním vyjádření tak hráči zůstává 43 % z jeho mzdy.

Zdroj: medium.com