Kokainová minulost je zapomenuta, Jan Mandát se pokusí o restart své kariéry

Přidat na Seznam.cz

Hokejový útočník Jan Mandát dnes předstoupil před novináře, aby se představil jako nová posila Pardubic. Děje se to v každém klubu, aby se fanoušci či čtenáři dozvěděli co nejvíce o příchozím hráči. Tato tisková konference však byla trochu jinačí. Řešily se nejenom osobní ambice Jana Mandáta, ale zabrousilo se i do nedávné minulosti, která mu zhatila poslední dva roky.

V prosinci roku 2020 byl totiž tento 27letý útočník pozitivně testován na kokain. V tu chvíli dostal od Pardubic okamžitého padáka a i stopku mu stanovil nejen český svaz, ale i všechny ostatní špičkové ligy. Odchovanec Jihlavy směl hrát jen nižší americkou soutěž, nastupoval za tým Indy Fuel. V ECHL během dvou sezon odehrál 74 zápasů, v kterých vstřelil 29 gólů a u dalších 38 asistoval. „První rok byl hodně těžký. Hokej samozřejmě miluji, je to skoro jediné, co umím. Hlava byla jinde a přemýšlel jsem, co dělat dál. Kdybych dva roky nehrál vůbec hokej, tak by to bylo moc těžké se vracet na vrcholovou úroveň,“ uvedl Mandát před novináři. „Když jsem dostal nabídku, že můžu jít do zahraničí, tak jsem si řekl, že to půjdu zkusit a uvidím, jestli mě to bude bavit. Zjistil jsem, jak moc mi to chybělo.“

Když odešel Mandát do USA, nezdálo se v tu chvíli, že by se někdy mohl vrátit do Pardubic. Představitelé východočeského klubu dali před dvěma lety jasně najevo, že si Mandát už nikdy pardubický dres neoblékne. „Bylo to tehdy těžké, ale s odstupem času se nemůžu ničemu divit. To, co jsem provedl, je neomluvitelné. I jak jsem lhal, schovával se a nešel tomu čelem, jak jsem měl udělat od začátku. Nyní jsem rád, že mi pan (majitel Dynama) Dědek druhou šanci dal a umožnil mi pokračovat v Dynamu. Pro mě je to srdcová záležitost, i když to možná zní blbě, když jsem tady byl asi dva a půl roku,“ poznamenal Mandát.

Poprvé by se Mandát měl na extraligovém ledě objevit příští týden, protože ještě dolečuje drobné zranění. Návrat na led, ale i celkově do týmu, bude mít ulehčený i díky tomu, že zná spoustu hráčů, které zažil, když tu naposledy působil. „Když jsem odcházel, tak tu většina kluků byla. Hrával jsem často s Patrikem Poulíčkem a Matejem Paulovičem. Kluci mě přijali, připadalo mi to, jako bych nikdy neodjel. A znám i nově příchozí, dříve jsem se potkával s Tomášem Dvořákem nebo Honzou Košťálkem. Příchod do kabiny byl pro mě o to jednodušší,“ dodal Mandát.

V Pardubickém klubu věří, že se jim Mandát odvděčí kvalitními výkony, které připějí k jejich cíli – zisku titulu. „My jako klub jsme si vědomi, jak jsme reagovali v tu chvíli, kdy jsme se o tom dozvěděli. V době přeskupení sil celé organizace to byla velká rána, proto jsme se vyjádřili tak, že je to konec vzájemných vztahů,“ uvedl tiskový mluvčí Dynama Jan Mroviec. „Lidé občas názory mění a obecně si taky občas zaslouží druhou šanci. Honza ji dostává proto, jak k tomu přistoupil. Nebyl v jednoduché situaci, byť svojí vinou, ale popasoval se s tím, jak nejlépe mohl. Proto mu věříme, že si šanci zaslouží,“ dodal Mroviec.

Na konci této sezony může mít Mandátův návrat zlatou tečku. Nejenom Američané milují happy-endy, i pardubičtí fanoušci by jistě takovýto příběh s dobrým konce brali.

Zdroj: hcdynamo.cz, idnes.cz