Kladno chce udržet extraligu, Zlín bojuje o návrat mezi elitu

Přidat na Seznam.cz

Hokejová extraliga řeší v polovině dubna ještě několik zásadních témat. Především pokračují boje v play off a blíží se absolutní vrchol v podobě finálové série. A na rozuzlení čeká i baráž o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže, v níž budou Rytíři Kladno hájit extraligovou příslušnost proti vítězi první ligy ze Zlína, který usiluje o návrat mezi elitu.

Pro kladenské hokejisty (na ilustračním snímku z extraligy) skončila základní část počátkem března. Od té doby se mohli připravovat na baráž, která vypukne v neděli 16. dubna na Kladně. Dlouhý čas bez mistrovského zápasu hráči středočeského celku vyplnili kromě tréninků i přátelskými utkáními s prvoligovými týmy Kolína a Dynama Pardubice B.

Pro Kladno znamená účinkování v baráži loňskou reprízu tohoto modelu soutěže, protože tehdy nastoupilo proti Dukle Jihlava a sérii zvládlo. Z vlastní zkušenosti to pamatují mnozí členové současného kádru, takže to pro ně nebude nic výjimečného.

Změna je ale na trenérském postu. Loni kladenský tým vedl David Čermák, který posléze odešel do Motoru České Budějovice. Zpočátku byl asistentem tehdejšího trenéra Jaroslava Modrého a po jeho odvolání se stal hlavním koučem. S koncem sezony byl ale i Čermák v Budějovicích odvolán.

Letos jde Kladno do baráže pod vedením trenéra Otakara Vejvody mladšího. Poznatky o hokeji v první lize má na kladenské střídačce asistent Miroslav Mach, který předtím vedl v prvoligové soutěži Slovan Ústí nad Labem.

Hokejový Zlín prožil po loňském sestupu z extraligy turbulentní sezonu a postup do baráže považují v klubu za velký úspěch. Vždyť ještě někdy v prosinci se celek pohyboval na dvanácté příčce v tabulce a musel se ohlížet i do nejspodnějších pater. Nakonec Zlínští obsadili šestou pozici a v play off přešli přes Porubu, Třebíč i Vsetín.

Posun do baráže je jistě velkou satisfakcí pro trenéra Miloše Říhu mladšího. Loni trénoval v extralize Škodu Plzeň, ale po pouhých dvou kolech nynějšího ročníku byl společně s druhým koučem Václavem Baďoučkem odvolán. Zanedlouho dostal Říha mladší nabídku ze Zlína a odvedl v klubu obrovský kus práce. A je paradoxem, že letošní dlouhou sezonu, kterou rozjížděl v extralize, zakončí zase proti extraligovému soupeři, tedy Kladnu.

Zdroj: autorský článek