Kladenská legenda končí kariéru. Plekance už špatné zdraví nepustí na led. „Pleky, děkuju ti, že jsi nám pomohl,“ vzkazuje Jaromír Jágr

Přidat na Seznam.cz

Kladenští (ale i další hokejoví) fanoušci jsou smutní. Jeden z nejlepších českých hráčů posledních dvaceti let končí kariéru. Tomáši Plekancovi bude brzy 41 let, ale z věkových důvodů nepověsil hokejku na zeď.

K ukončení kariéry ho dohnaly zdravotní problémy, se kterými se potýkal už několik týdnů. Na začátku října kladenský klub oznámil, že Plekanec bude chybět měsíc, maximálně měsíc a půl, ale vše je jinak. „Bohužel jsem se ze zdravotních důvodů rozhodl ukončit tuto sezónu, a tím pádem i hráčskou kariéru. Představoval jsem si to jinak. Doufal jsem, že pár týdnů odpočinku bude stačit, abych se mohl ještě vrátit na led a pomoci klukům do play off. To se bohužel nestane. Strašně mě to mrzí, rád bych pomohl, ale byl by to pro mě obrovský risk,“ říká Tomáš Plekanec na svém Instagramu.

I když se Kladno většinou výsledkově v extralize trápí, Plekanec patřil k nejlepším hráčům v kanadském bodování. I z tohoto důvodu je to pro Středočechy velká ztráta. „Je to pro nás velká rána. Víme, co v Plekym ztrácíme. Takového hráče není možné nahradit, nicméně sledujeme situaci na hráčském trhu a kdyby se objevilo zajímavé jméno, budeme na to reagovat. Co se Tomáše týká, je zdraví na prvním místě. My mu za vše děkujeme a přejeme všechno nejlepší do další životní etapy,“ říká sportovní manažer Jiří Burger.

Plekanec se vrátil do Kladna v roce 2019. Za rok si sice na jednu sezonu „odskočil“ do Komety Brno, poté se ale z rodinných důvodů opět vrátil k Rytířům. Bývalý kapitán reprezentace končí ze zdravotních důvodů, což je svým způsobem paradox, protože v kariéře neměl na rozdíl od drtivé většiny hokejistů delší zdravotní přestávku. I proto po návratu do Kladna odehrál 175 zápasů, v kterých nasbíral úctyhodných 170 bodů za 60 gólů a 110 asistencí.

Plekancův konec možná uspíší Jágrův návrat na led. „Pleky, děkuju ti, že jsi nám pomohl, když jsme to nejvíce potřebovali. Obětoval ses pro Kladno. Vrátil ses domů a dvakrát s námi postoupil z první ligy, i když jsi ještě mohl hrát jinde,“ poslal vzkaz loučícímu se kapitánovi Jaromír Jágr a dodal: „Pro tým jsi byl obrovským vzorem a já se na tebe vždycky mohl spolehnout. Věděl jsem, že když nebudu na zimáku, postaráš se, aby to na tréninku a v zápase šlapalo, jak má. A když jsem se vracel do hry já, vždycky jsi mi to usnadnil, protože mě chápeš a na ledě si se mnou rozumíš.

V zámořské NHL odehrál Plekanec dohromady 1001 zápasů. V drtivé většině z nich oblékal dres Montrealu. Jen v sezoně 2017/18 si vyzkoušel krátké angažmá v Torontu. I jeho reprezentační kariéra je velmi bohatá, zúčastnil se jedenácti (!) světových šampionátů a dvou olympijských her.

Zdroj: redakce, rytirikladno.cz