Kdo získá nejslavnější trikot světa? Proč nejedou Češi? A je už cyklistika opravdu čistá?

Přidat na Seznam.cz

Je to deset let, co byl z dopingu usvědčen Lance Armstrong. Do té doby byl tento americký cyklista vnímán jako jeden z největších sportovců všech dob. Vždyť vyhrál sedmkrát za sebou slavnou Tour de France a to poté co porazil rakovinu varlat. Jenže po usvědčení z nekalých praktik byla všechna sláva rázem pryč, Armstong byl vymazán z výsledkových análů a všichni se od něj odvrátili. Jeho charitativní nadace, která měla pomáhat lidem, kteří trpí rakovinou, ztratila hodně svých významných dárců. Někteří dokonce požadovali od Armstronga navracení peněz. 

Armstrong byl tedy zaslouženě z cyklistického světa vyobcován, další otázkou bylo, jak moc to ublíží samotné Tour de France. A už nyní můžeme říci, že popularita tohoto nejslavnějšího cyklistického závodu světa se nijak nesnížila a deseti tisíce fanoušků povzbuzují cyklisty přímo na místě při etapách a další miliony diváků usedají k obrazovkám, aby shlédli napínavé souboje jak v kopcích, tak při městských spurterských dojezdech. A zatímco v biatlonu, atletice či v běhu na lyžích se stále daří zachytit dopující jedince, cyklistika působí (snad to není naivita) čistě.

Cyklistický svět si v následujících letech našel jiného fenoména – Chrise Frooma. Tento Brit, narozený však v keňském Nairobi, vyhrál „Starou dámu“ (tak se říká Tour de France) čtyřikrát a nebýt těžkého pádu, z kterého se dosud ještě pořádně nedostal, možná by slavil i pětkrát.

Ale i Froome už je (sportovní svět není v tomto spravedlivý) skoro zapomenut a to díky Slovici Tadje Pogačarovi, který se letos v dresu UAE Team Emirates pokusí o hattrick nebo-li o třetí zisk žlutého trikotu. Před dvěma lety šokoval svým vítězstvím celý cyklistický (sportovní) svět a vloni velkým náskokem na druhého v pořadí (více jak pět minut) potvrdil, jak moc je talentovaný. A to mu ještě není 25 let!

Velkým Pogačarovým vyzyvatelem bude už potřetí za sebou jeho krajan Primož Roglič ze stáje Jumbo-Visma, který byl předloni druhý a v loňské sezoně musel po několika pádech z Tour odstoupit. Dalším jezdcem, který by měl Pogačarovi šlapat na galusky, je vloni druhý Dán Jonas Vingegaard (též Jumbo-Visma). Mezi favority už patří dlouhodobě Kolumbijec Rigoberdo Uran (EF Education–EasyPost) či Francouz Romain Bardet (Team DSM). 

Co se týká českých cyklistů, letos bohužel žádný startovat ve Francii nebude. Jan Hirt je unaven z Giro de Italia a v září pojede Vueltu. Zdeněk Štybar a Josef Černý měli na jaře zdravotní problémy a nestačili se dostat natolik do formy, aby je jejich stáj Quick-Step nominovala. Můžeme tak už jen vzpomínat na umístění v první desítce Romana Kreuzigera (2009 – 9. místo, 2010 – 9. místo, 2013 – 5. místo a 2016 – 10. místo) a Leopolda König (2014 – 7. místo).

Zdroj: redakce, Instagram, Facebook