Každý Čech to běžně vozí v kufru na dovolenou. Máloko ho by napadlo, že mimo EU hrozí pokuta 10 milionů korun
Každý asi ví, že zabalit si kufr na dovolenou nemusí být záležitost jednoho večera. Některé věci byste si rozhodně neměli zapomenout. Další ovšem mohou znamenat riziko tučné pokuty. Dokonce až 10 milionů korun.
Mnozí Češi jsou dosti nedůvěřiví. Není tedy divu, že si s sebou do zahraničí berou nejen všechny potřebné doklady, oblečení a další věci, přičemž chybět nemohou ani řízky, ale často je v kufru převážena i hotovost. Proč? Někdo prostě nechce vybírat v cílové destinaci. Jenže pokud se chystáte mimo Evropskou unii a budete mít u sebe značnou hotovost, což nenahlásíte příslušným úřadům, můžete zaplakat.

Převoz peněz mimo EU
Pokud jste zvyklí na dovolenou převážet hotovost, měli byste se mít na pozoru, aby daná částka nebyla příliš vysoká. V opačném případě riskujete, že se do Česka vrátíte o poznání chudší. Aktuálně platí, že při cestování mimo EU máte povinnost hlásit částku 10 000 eur a vyšší. Ne každý asi převáží přes hranice v hotových penězích více než čtvrt milionu, ale stát se to může.
„Každá fyzická osoba při vstupu do České republiky z oblasti mimo území Evropské unie a při výstupu z České republiky do takové oblasti je povinna písemně ohlásit celnímu orgánu dovoz a vývoz platných platidel v české nebo cizí měně v úhrnné hodnotě 10 000 eur nebo vyšší a předložit je celnímu úřadu ke kontrole,“ píše se na webu Finančního analytického úřadu.
Stejnou povinnost má ostatně i právnická osoba. Co se stane, pokud tak neučiní? Inu, může ji to stát miliony! Nesplnění oznamovací povinnosti při přeshraničních převozech je přestupek, za který je možné uložit pokutu ve výši až 10 milionů korun! K plnění oznamovací povinnosti vydala Evropská komise šablony formulářů, takže pokud budete převážet vyšší částku, určitě je využijte.

Převoz peněz v rámci EU
Na konci loňského roku vstoupilo v platnost nařízení, které už se týká cestování v rámci Evropské unie. Lidé mají od 30. prosince 2024 určité povinnosti při převozu částky přesahující 15 000 eur. Jde tedy o zhruba 375 000 korun. Důvod? Novela zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Nejedná se přitom pouze o převoz, ale i o odesílání či přijímání peněz.
Daná osoba musí na výzvu celního úřadu o dané částce poskytnout informace. V tomto případě tedy není nutné podávat písemné ohlášení, jako v případě dovozu a vývozu hotovosti z EU. Pouze musíte doložit celníkům identifikační údaje a další doplňující informace o převážené hotovosti a jejím účelu. Pokud tak ovšem neučiníte, hrozí vám totožná pokuta, tedy 10 milionů korun.
Jak vybrat v cizině?
Převážet hotovost do zahraničí už pochopitelně není nutné, byť nějaký menší obnos v měně země, do které míříte, byste u sebe pro jistotu měli mít už z domova. Budete-li ale na místě potřebovat hotovost, můžete vybírat v cílové destinaci. To však může mít některá úskalí. Jaká?
- Některé banky za výběr z bankomatu v cizině účtují poplatek. Obvykle jde o desítky korun. Někdy je zpoplatněn až několikátý výběr v zahraničí v daném měsíci.
- Další bankovní instituce nabízejí výběr v zahraničí zdarma, jenže poplatek může vybírat i provozovatel bankomatu.
- Roli navíc hraje i směnný kurz, ve kterém se koruny převedou do požadované měny. Ač existuje středový tržní kurz, jejž najdete třeba na Googlu, každá banka si konkrétní kurz ve skutečnosti určuje sama.
Tip na závěr: Existují účty, které ke všem směnám garantují středový tržní kurz. Před odjezdem do zahraničí si každopádně ověřte podmínky u své banky. V internetových aplikacích i u karetních asociací Visa nebo Mastercard navíc můžete nalézt ověřené bankomaty v cizině.
Zdroje: fau.gov.cz, celnisprava.gov.cz, tvorimevropu.cz, iDnes.cz