Katar měl podplatit osm ekvádorských hráčů 7,4 miliony dolarů, aby prohráli úvodní zápas mistrovství světa ve fotbale, kolují zvěsti

Přidat na Seznam.cz

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022 začíná v neděli. A pár dní před zahajovacím ceremoniálem v Dauhá začalo kolovat několik zvěstí a spekulací, že se pořadatelská země Katar pokusila uplatit svého soupeře, Ekvádor, píše server InsideSport.

Přípravy na mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru nebyly příliš velkolepé, protože se tato země již delší dobu potýká s porušováním lidských práv a obviněním z několika korupčních afér. Například překvapivým výkonem katarských házenkářů na mistrovství světa 2015 v Kataru. Rozhodnutí Kataru uspořádat největší sportovní svátek na světě bylo kritiky označeno za pokus bohaté ropné země využít fotbal k očištění svého obrazu na mezinárodní scéně.

Turnaj bude zahájen dnes 20. listopadu na stadionu Al Bayt zápasem mezi Katarem a Ekvádorem. Před utkáním se však objevila některá závažná obvinění. Regionální ředitel britského Centra pro blízkovýchodní studia Amjad Taha ve čtvrtek na Twitteru napsal: „Katar podplatil osm ekvádorských hráčů 7,4 milionu dolarů, aby prohráli úvodní zápas (1:0 gólem ve druhém poločase pravděpodobně z penalty). Potvrdilo to pět katarských a ekvádorských zasvěcených osob. Doufáme, že to není pravda a že sdílení této informace ovlivní výsledek. Svět by se měl postavit proti korupci ve FIFA.“

Tahovo obvinění doposud nikdo neověřil a jeho předešlá tvrzení byla většinou dezinformací. InsideSport však tvrdí, že se FIFA stále více zabývá ovlivňováním zápasů a očekává, že kurzovní sázky na soutěže přesáhnou značného rekordu.

Zdroj: InsideSport