Karlovarsko má australského trenéra. Ale nepřiletěl přímo od klokanů, glosuje novinku manažer klubu

Přidat na Seznam.cz

Léto plné změn a hledání nové týmové tváře. Tak vyznívá ve zkratce dění v elitním českém volejbalovém klubu VK Karlovarsko. Bronzový celek minulého ročníku extraligy prochází zásadním obdobím spojeným s příchodem nového trenérského štábu v čele s australským odborníkem a velkými rošádami v hráčském kádru.

Aktuální stav v přípravách na nadcházející sezonu přiblížil manažer klubu Ondřej Hudeček v rozhovoru pro SportDeník.cz. „Trenér Liam Sketcher je sice z Austrálie, ale nepřiletěl do Varů přímo od klokanů, má evropské zkušenosti,“ přibližuje Hudeček.

Na snímku z poloviny září 2023 část Haly míčových sportů v Karlových Varech, kde hrají volejbalisté extraligové i pohárové zápasy.

Co stojí za tak razantní proměnou karlovarského klubu?

Nastaly vynucené, ale i plánované změny. Snažíme se zapojit do práce více schopných a zapálených lidí, abychom se jako klub zvětšovali a rozkvétali. Mám tím na mysli nejen sportovní stránku, nýbrž také trenérské složení v rámci karlovarského volejbalu a posílili jsme rovněž oblast marketingu. Je tady spousta nového.

Zastavme se u extraligového áčka a především výrazné změny na trenérských postech. Jaké pro to máte vysvětlení?

Proběhl nějaký souběh řady faktorů, které se sešly zrovna v určitém období. Klubový trenér Jiří Novák byl až do konce minulé sezony současně hlavním koučem české reprezentace a asi nejde sedět na dvou křeslech, aby to všestranně fungovalo, jak má. Reprezentační program totiž zasahuje na začátku podzimu do přípravy na ligu. Takhle to běželo třetím rokem a Jiří Novák dal přednost národnímu týmu, což bereme jako přirozenou cestu.

Je loučení Jiřího Nováka s karlovarským klubem velkou ztrátou?

Jak jsem naznačil, je to sportovní vývoj a Karlovarsko nemůže celou éru existovat jen s Jiřím Novákem. Pro klub odvedl maximum včetně mistrovských titulů a má neskutečný respekt za to, co ve Varech společně s hráči dokázali. Trenérskou změnu vnímáme jako novou výzvu. Jdeme do toho s novou vizí a nadšením.

Původně jste na trenérskou funkci počítali s dosavadním asistentem Martinem Kopem. Jenže okolnosti tomu zabránily.

Martin Kop byl vybrán v naváznosti na působení Jiřího Nováka. Připadalo nám to jako nejlepší varianta. Ovšem Martin Kop měl a má zdravotní problémy a shodli jsme se na tom, že by se to neslučovalo s rolí a náročností kladenou na hlavního kouče. Proto jsme se dohodli na ukončení budoucí spolupráce. Má přerušenou smlouvu. Člověk nikdy neví, co se stane. Na základě toho jsme sestavili nový trenérský trojlístek bez Martina Kopa.

Jste přišli na nového hlavního kouče, Australana Liama Sketchera?

Když jsme hledali trenéra, Liam Sketcher byl v našem hledáčku, ale nezůstal tam jako číslo jedna. Pak jsme ale vyhodnotili situaci a vyšlo nám z toho, že by to mohl být trenér, který přinese impuls. Pracoval jako asistent pod světovými trenéry i jako hlavní trenér.

Je pro něj příchod do České republiky velkou neznámou?

Není to tak, že by přiletěl od klokanů přímo do Varů (úsměv). Nějakou dobu se už pohybuje v Evropě, zná evropský volejbal. Dlouhodobě žije v Německu, kde také trénoval. Ve čtyřiceti letech je to pořád nová trenérská krev. Je o rok mladší, než já (úsměv).

Zdroj: autorský článek