Kale Costa je druhým Australanem v českém hokeji. Za vzor má krajana z NHL

Přidat na Seznam.cz

Mladý útočník Kale Costa je druhým Australanem, který v praxi poznává český hokej. Tím prvním byl Nathan Walker, co hrál za Vítkovice a nyní je v NHL. Ještě v juniorském věku Costa debutoval v české extralize v dresu Pardubic, momentálně ve svých dvaceti letech působí v áčku Slovanu Ústí nad Labem ve druhé lize.

V rozhovoru pro SportDeník.cz se Kale Costa svěřil se svými dojmy z dosavadního angažmá v tuzemském hokeji.

Kam směřují vaše hokejové ambice?

Dostat se v kariéře co nejdál. Uvidíme, co příští sezona a na co v hokeji dosáhnu. Mým vzorem je Nathan Walker, první Australan v NHL.

Kdo vás v dětství přivedl k hokeji?

Narodil jsem se v Sydney v roce 2002. Táta pracoval v Kanadě, kde hokej dost sledoval. Předtím se věnoval in-line hokeji. Jsme tři bratři, hrál jsem zpočátku fotbal, dělal jsem i plavání, ale nejvíc se mi líbil hokej.

Jak jste se dostal do České republiky?

Máme v Austrálii známé, kteří jsou Češi a pocházejí z Ústí nad Labem, odkud je i jejich rodina. Přes ně jsem se ve třinácti letech dostal k Čalounům, u nich jsem také nějaký čas bydlel a hrál za mládež.

Jak vzpomínáte na dosud krátkou epizodu extralize v týmu Pardubic? A váš vztah k tamnímu klubu?

Odehrál jsem jen čtyři zápasy. Debutoval jsem v sedmnácti pod trenérem Richardem Králem, který je nyní asistentem kouče Radima Rulíka. Vím, že Pardubice teď vyhrály základní část extraligy. Z áčka už moc kluků neznám, ale mohu jmenovat bývalého spoluhráče Ondru Rohlíka. Takže se současnými hráči Dynama už nejsem v kontaktu, spíše s kluky, se kterými jsem hrál za juniory.

V současnosti působíte znovu v Ústí nad Labem. Stýská se vám po Pardubicích?

Pardubice jsou hezkým městem. Jsou jiné než Ústí nad Labem. Jelikož jsem ale v Ústí už zpočátku žil a hrál hokej, tak mi návrat vůbec nevadí.

V Ústí vás vede jako hlavní trenér právě už výše zmíněný Jan Čaloun, olympijský vítěz a mistr světa. Jak se vám pod jeho taktovkou daří?

Myslím, že náš tým je hrozně fajn. Od pana Čalouna dostávám hodně šancí ke hře. Jsem rád, že mohu být často na ledě a zahrát si v každé situaci.

Podle statistik jste ve druhé lize v odehraných 42 zápasech vstřelil 20 gólů a přidal 25 asistencí. Co očekáváte od play off?

Nastoupíme s Ústím proti Vrchlabí. Moc se těším. Bude to moje první play off mezi dospělými, protože předtím jsem ho hrál jen jednou za juniorku Pardubic.

Ve druhé lize působí řada nesmírně zkušených hráčů. Jaký na vás dělají dojem?

Mým spoluhráčem v Ústí je kanonýr Jarda Roubík. Hodně se od něj naučím a jako člověk je taky skvělý. Vnímám, že Chomutov střelecky táhnou Viktor Hübl a František Lukeš. Když hráli v extralize za Litvínov, tak jsem je s Pardubicemi jako protihráče nepotkal, protože jsem proti Litvínovu zrovna nehrál.

Zdroj: autorský článek