Juventusu je krátce před koncem sezony odečteno deset bodů

Přidat na Seznam.cz

Juventus Turín prý léta podváděl s financemi. Italský fotbalový svaz nyní rekordnímu mistrovi v probíhající sezoně odečítá deset bodů. Liga mistrů je pro Juventus v ohrožení, uvedl deník Mirror.

Juventus Turín byl krátce před koncem sezony potrestán přísným odečtem bodů za finanční prohřešky. Rekordmanovi italského fotbalu bude v Serii A odečteno deset bodů, což ohrožuje účast Juventusu v podzimní Lize mistrů.

Nejvyšší soud FIGC vynesl verdikt v pondělí a jen těsně nedosáhl na jedenáctibodový odpočet, který požadoval hlavní žalobce. Případ se týká obvinění, že Juventus po léta falšoval tržní hodnoty svých hráčů a zaúčtoval tak nadsazené částky při přestupech nebo výměnách s jinými kluby.

Odvolací soud již na začátku roku turínský klub odsoudil k patnáctibodové pokutě. Klub se odvolal k nejvyššímu italskému sportovnímu soudu a zpočátku byl úspěšný, soudci Národního olympijského výboru (Coni) trest zrušili, ale vrátili případ komoře FIGC k novému rozhodnutí.

Sedm bývalých manažerů Juventusu, kteří byli rovněž obviněni, jako například exprofesionál Pavel Nedvěd, kteří v prvním procesu dostali suspendaci, bylo tentokrát zproštěno viny. Bývalí šéfové klubu kolem prezidenta Andrey Agnelliho dostali zákaz činnosti již na začátku roku, jejich trest nejvyšší sportovní soud Coni nepřehodnotil.

Desetibodový odpočet znamenal, že Juventus vypadl z první čtyřky a tím i z míst zaručujících Ligu mistrů z druhého místa za již jistým mistrem SSC Neapol. V pondělí večer navíc Turínští prohráli i svůj poslední, třetí přípravný zápas na hřišti FC Empoli 1:4. Odstup od čtvrtého AC Milán je nyní pětibodový.

Juventus se nejen kvůli tomuto incidentu bude muset zodpovídat před sportovním tribunálem. Minulý týden prokurátor Chinè obvinil klub z nezákonného účtování a zatajování milionových výplat. První slyšení v tomto řízení je naplánováno na 15. června.

Zdroj: mirror.co.uk, goal.com