Jiří Lerch má titul se Slavií, Jiří Kladrubský se Spartou a teď vedou fotbalisty Českých Budějovic

Přidat na Seznam.cz

Dva někdejší ligoví fotbalisté i s mezinárodními zkušenostmi – Jiří Lerch a Jiří Kladrubský – jsou od poloviny ledna už i oficiálně trenéry prvoligového Dynama České Budějovice. Dosud spíše jen z pozice asistentů dočasně zastupovali hlavní kouče po jejich odvolání z budějovické lavičky.

Ilustrační snímek je z fotbalového stadionu v Českých Budějovicích.

Jiří Lerch odehrál v nejvyšší soutěži na 250 zápasů, další takřka padesátku startů přidal v evropských pohárech. V sezoně 1995/96 patřil do kádru pražské Slavie, která vybojovala po dlouhé době pro „sešívané“ mistrovský titul v lize. Nastupoval po boku Poborského, Šmicra, Suchopárka, Bejbla, Pavla Novotného, Martina Pěničky, Kozla, Vávry, Šmejkala, Hyského, Štajnera, brankářů Stejskala a Blažka a dalších výrazných postav českého fotbalu.

Po skončení hráčské kariéry se vydal na trenérskou dráhu v domovských Českých Budějovicích, kde působil v roli asistenta známých trenérů, např. Pavla Tobiáše, Jaroslava Šilhavého, Jiřího Kotrby i Františka Cipra, který jej předtím vedl ve Slavii.

Sedm let byl Lerch v Budějovicích asistentem Davida Horejše, který na jihu Čech skončil v létě 2022. A když byl na podzim téhož roku odvolán tehdejší trenér Jozef Weber, byl Lerch pověřen vedením týmu do příchodu zbrusu nové trenérské dvojice Tomáš Zápotočný a Marek Nikl. V závěru letošní podzimní sezony ale skončil Nikl a záhy po něm i Zápotočný a Lerch společně s Kladrubským jako zastupující trenéři koučovali Dynamo Budějovice v posledním utkání roku 2023.

Tandem Lerch-Kladrubský odstartoval s týmem i zimní přípravu a po marném hledání nového trenéra byli oba jmenováni trenéry i pro nadcházející období. S tím, že Lerch bude hlavním a Kladrubský asistentem se zvýšenými pravomocemi.

Zatímco Lerch spojil předchozí hráčské působení především se Slavií, Kladrubský se etabloval v „konkurenční“ Spartě, se kterou jako hráč vyhrál v roce 2010 mistrovský titul. Po odchodu do Slovanu Bratislava se prosadil i ve slovenské lize, kde přidal do své sbírky dva tituly. Za Spartu a Slovan Bratislava odehrál i na 40 zápasů v evropských pohárech.

Vyzkoušel si i angažmá v Itálii a Řecku a po návratu domů odváděl kvalitní služby mateřskému klubu z Českých Budějovic, kterému pomohl k postupu do první ligy a stal se klíčovou postavou mužstva.

Kladrubský pak plynule přešel do trenérského týmu Jihočechů, v němž ho společně s Lerchem čeká těžká úloha. Budějovický celek přišel v zimě o útočníka Adedirana, který odešel na roční hostování do Baníku Ostrava.

Zdroj: autorský článek