Jela jsem s dcerou do Maďarska a po šokujícím zážitku jsem se týden klepala strachy. Už sem nikdy nepojedu
Cestování je krásné, ale s každým krokem mimo domov roste i riziko, že se setkáte s podvodníky, kapsáři nebo jinými zločinci. Zejména v turisticky oblíbených destinacích je kriminalita zaměřená na cizince běžnou realitou. Kapsáři využívají nepozornosti návštěvníků, jejich důvěřivosti i neznalosti místních poměrů. Přestože většina cestujících si užívá své dovolené bez problémů, stačí chvilka nepozornosti a vaše kabelka, peněženka nebo doklady mohou být nenávratně pryč, stejně jako se to stalo mladé mamince Daně.
Byl to obyčejný jarní víkend, na který se Dana těšila měsíce. S dcerou zamířily do Budapešti, města s krásnou architekturou, termálními lázněmi a pověstně přívětivou atmosférou. První den si užívaly atmosféru na známém tržišti Nagyvásárcsarnok. Barevné stánky, vůně klobás, lidé ze všech koutů světa… Bylo to perfektní. Nebo si to Dana aspoň myslela.

Jak Maďarsko naučilo Danu být obezřetnější
V tlačenici u stánku s paprikou Danu dobrá nálada ihned přešla.
“Sáhla jsem do kabelky pro peněženku a ucítila jsem zvláštní prázdno. V tu chvíli mi došlo, že jsem právě přišla o všechny peníze, občanský průkaz, kreditní karty a dokonce i hotelovou kartičku od pokoje,” popisuje svůj nepříjemný zážitek Dana se slzami v očích.
Zloději v turistických lokalitách mají neuvěřitelně propracované techniky. Zaměřují se hlavně na ty, kdo si připadají v bezpečí, kdo si bezstarostně fotí okolní budovy, vykládají si s rodinou nebo si prohlížejí zboží. Okradou vás tak dokonale, že to zjistíte až v okamžiku, kdy je dávno pozdě.
Co dělat, když vás v zahraničí okradou
Jakmile zjistíte, že jste obětí krádeže, zachovejte klid. Panika vám nepomůže. Prvním krokem je zamířit na místní policejní stanici a nahlásit ztrátu nebo krádež. Policie vám vystaví protokol, který je důležitý nejen pro pojišťovnu, ale hlavně pro další jednání, například na ambasádě. Pokud neumíte cizí jazyky, pomůže vám zastupitelský úřad České republiky. Jejich seznam najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí. Tam také můžete požádat o vydání náhradního cestovního dokladu, pokud jste přišli o občanku či pas. Pokud český úřad v zemi není, máte právo obrátit se na ambasádu kteréhokoliv členského státu EU. Důležité je si uvědomit, že policejní protokol vás domů nedostane. Bez oficiálního cestovního dokladu vás do letadla prostě nepustí.

Co dělat, když přijdete o peníze
Pokud jde o finance, zablokujte okamžitě všechny odcizené platební karty. V případě nouze můžete požádat rodinu o zaslání peněz přes službu, kterou nabízí například Western Union. Peníze pak lze vyzvednout v místní měně obvykle do 24 hodin.
“Existují i další, výjimečně využívané možnosti, jako je např. poskytnutí půjčky ve zcela mimořádných případech, kdy prokážete, že nelze na základě konkrétních okolností postupovat jiným, standardním způsobem. V takovém případě se zpravidla před poskytnutím pomoci zavážete k úhradě nákladů vynaložených na konzulární ochranu,” uvádí web gov.cz
Jak předejít krádeži? Prevence je klíčová
Zloději si často vybírají turisty, kteří vypadají bezstarostně a roztržitě. Proto je zásadní nosit kabelky a batohy vždy před sebou a uzavřené, používat bezpečnostní kapsičky schované pod oblečením, neskladovat všechny cennosti na jednom místě, nenosit pas a všechny karty neustále u sebe. Kopii pasu a jednu platební kartu nechte v hotelovém trezoru. Vyplatí se mít i jednu kopii uloženou v e-mailové schránce, kam se dostanete z jakéhokoliv počítače. Vyhýbejte se příliš přeplněným místům, kde si zloději snadno vybírají své oběti. Abyste nepřišli o všechny důležité dokumenty a fotografie, pravidelně si je zálohujte na cloud nebo ukládejte do počítače.
Co dělat po návratu domů
Když se po peripetiích konečně dostanete domů, vaše povinnosti tím nekončí. Krádež občanského průkazu nebo cestovního pasu musíte nahlásit i na úřadě v Česku. Ztrátu cestovního dokladu je třeba oficiálně evidovat, aby nedošlo k jeho možnému zneužití. Na úřad si vezměte kopii policejního protokolu ze zahraničí i náhradní cestovní doklad. A jako Dana se raději příště před cestou lépe připravte.
Zdroje: gov.cz, finance.cz, jenprocestovatele.cz