Bylo rozhodnuto: Tato změna naštve tisíce řidičů. Nově budou muset k doktorovi každé 2 roky
Poslanci schválili novelu zákona, která se týká řidičů-seniorů. Zatímco až dosud museli jít v 65 letech povinně na prohlídku, která má ověřit, zda jsou schopni řídit dál auto, nově budou muset k lékaři poprvé až v 70 letech. Pokud budou chtít řídit, budou se ale po sedmdesátce muset nechat prohlédnout každé dva roky. Zákon by mohl zavést i změny v souvislosti s digitalizací zdravotnictví.
Ke změně by mělo dojít v příštím roce. Teď ji ještě musí posoudit senát. S pravidelnými kontrolami se v sedmdesáti letech začíná třeba i ve Velké Británii. Tam se poté řidiči musí nechávat znovu prozkoumat lékařem každé tři roky. Posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař, který řidiče proklepne.
Po praktické prohlídce specialista
A pokud neprojde „základním kolem“, pošle případně seniora praktik na další vyšetření ke specialistovi. Kromě posunutí věkové hranice o pět let mění novela například povinnost mít s sebou při řízení auta doklad o zdravotní způsobilosti. Stejně jako například posudky na žadatele o řidičské oprávnění by dokumenty byly dostupné v registru. Podle praktických lékařů je posun hranice o 5 let žádoucí a myslí si to i ministerstvo zdravotnictví. Tím, jak se zvyšuje věk dožití, jsou totiž lidé i déle zdraví a aktivní.

Nejvyšší dožití v historii
Češi se nyní dožívají nejvyššího průměrného věku v historii. U žen je to již téměř 83 let, u můžu pak o šest méně, tedy necelých 77. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Ještě před padesáti lety se přitom lidé v Česku dožívali v průměru o 10 let méně. Co stojí za zvyšováním délky dožití? Je to nejen stále rostoucí kvalita zdravotní péče, ale i možnost relaxace seniorů a vyčlenění času na koníčky, což dříve nebylo tak běžné. Velká část lidí se také zdravě stravuje. Lidé se zkrátka cítí lépe, než tomu bylo o zhruba dvě generace nazpět. I tak ale za ostatními státy Evropské unie zaostáváme o zhruba 2 roky a jsme aktuálně až na 18. místě.
Změny se dotknou i cizinců
Změny v prokazování zdravotní způsobilosti řidičů se budou týkat lidí vedených v základním registru obyvatel. Budou se tedy týkat i cizinců, kteří mají v ČR trvalý či dlouhodobý pobyt nebo těch s uděleným azylem. Kontroloři si pak budou moct přímo v registru řidičů ověřit, zda a kdy se řidič podrobil pravidelné lékařské prohlídce a jaký byl výsledek vyšetření. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že by se chystaná změna neměla nijak negativně odrazit v bezpečnosti na silnicích.
Testy na zrakovou ostrost i sluch
A jaká vyšetření musí vlastně senioři pravidelně podstupovat, aby mohli na silnici? Součástí komplexních vyšetření starších řidičů je například orientační vyšetření sluchu nebo zrakové ostrosti. Stejně tak se musí podrobit takzvanému minitestu kognitivních funkcí, tedy jakémusi test mentální způsobilosti a mozkových dovedností. Ten pomáhá včas odhalit začínající demenci či Alzheimerovu chorobu.

Policie si vše zkontroluje na místě
„Podmínkou je, že ministerstvo zdravotnictví vybuduje registr, ze kterého nám bude informaci o zdravotní způsobilosti seniora zasílat do registru řidičů. Tam si to například policie může přímo na silnici dálkovým přístupem zkontrolovat,“ řekl již dříve k plánované změně mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Tímto krokem se sníží také nadměrné „papírování“ pro lékaře, celý zdravotnický systém i seniory samotné.
Digitalizace i v oblasti ePoukazů
Novela přináší digitalizaci zdravotnictví i v oblasti očkovacích průkazů a takzvaných ePoukazů, které se využívají na zdravotnické prostředky. V zákoně zakotvuje také informační systém infekčních nemocí a další registry.
Zdroje: www.novinky.cz, www.ceskenoviny.cz, www.portalridice.cz, www.portalridice.cz