Jako hráč má dva tituly s Opavou, teď trenér Pavel Staněk vede basketbalistky Chomutova v pohárové Evropě!

Přidat na Seznam.cz

Basketbal je pro něj životní náplní i vášní. Bývalý reprezentant Pavel Staněk, který jako hráč získal dva mistrovské tituly s Opavou a prošel vícero kluby, se prosazuje i na trenérském poli. Od začátku právě se rozbíhající sezony je hlavním koučem ligových basketbalistek BK Levhartice Chomutov, které nově startují i v oficiální evropské pohárové soutěži pod názvem FIBA Europe Cup.

Pavel Staněk (na snímku v chomutovské sportovní hale koncem září 2023) se ochotně rozpovídal o svých basketbalových zážitcích z minulosti i o své současné práci v rozhovoru pro SportDeník.cz.

Jak vzpomínáte na svoji hráčskou kariéru?

Jedině v dobrém. Mám na ni krásné vzpomínky. Byla to ještě éra bez sociálních sítí a internetu. Takže co se odehrálo, zůstává jen v našich pamětech.

Nutno připomenout vaši úspěšnou sedmiletou štaci v Opavě. A právě tento klub vyhrál letos po dvaceti letech mistrovský titul. Co tomu říkáte?

Byl jsem u předešlého posledního triumfu Opavy v roce 2003 jako hráč. Hned jsem po letošním skvělém úspěchu týmu gratuloval trenérovi Petru Czudkovi, svému někdejšímu spoluhráči z Opavy. Byli jsme v kontaktu, což platí pořád.

Dovedete se vžít znovu do basketbalové atmosféry v Opavě?

Určitě ano. Jak jsem už naznačil, strávil jsem ve městě krásné roky a mám tam stále plno kamarádů. Každoročně za nimi jezdím a vím, jak to letos prožívali. A titul jsem přál Opavě úplně ze všech klubů nejvíc. Pro atraktivitu ligy bylo dobře, že se objevil někdo jiný, kdo vyhrál ligu, než Nymburk.

Vybavíte si spoluhráče a trenéry z vaší reprezentační i opavské éry?

Byl by to velký výčet jmen – například Petr Czudek, Láďa Sokolovský, Jirka Okáč, David Klapetek, Michal Pekárek, Vladan Vahala, který tragicky zahynul, v reprezentaci Petr Treml, Václav Hrubý, Pavel Beneš, Jan Svoboda, Leoš Krejčí, tehdy začínali Jirka Welsch a Luboš Bartoň a další. Z reprezentačních trenérů mě vedli Václav Jalovecký, František Rón, Zdeněk Hummel, Michal Ježdík.

Když se přeneseme do současnosti, tak nutno zmínit, že basketbalistky Chomutova se pod vaším trenérským vedením chystají na vstup do EURO Cupu, druhé nejvýznamnější evropské klubové soutěže. Co to pro vás i celý tým znamená?

Jelikož jsem poznal mezinárodní basketbal jako hráč na klubové i reprezentační úrovni, tak vím, co to je. Především obrovská pocta nejen pro Chomutov, ale celý český ženský basketbal. A vážím si, že mohu být toho součástí.

Zdroj: autorský článek