Hvězda mladého gólmana stoupá vzhůru. Dostál vyhlášen nejlepším nováčkem října

Přidat na Seznam.cz

Skoro dva roky čekali čeští hokejoví fanoušci, až bude v zámoří nováčkem měsíce zvolen hokejista pocházející z naší republiky. V lednu 2021 se této pocty dočkal gólman Washingtonu Vítek Vaněček (nyní působící v New Yersey) a nyní znovu se nejlepším novicem NHL stal brankář – Lukáš Dostál z Anaheimu.

Do branky se tento rodák z Brna v této sezoně dostal pětkrát, z toho čtyřikrát vychytal výhru. Jeho statistiky – průměr 2,79 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,1 procenta. Jeho kvalitní výkony jsou o to cennější, že jich dosáhl především na ledě soupeřů. V Columbusu (3:2) pochytal 35 střel, ve Philadelphii (7:4) si připsal 26 zákroků a v Pittsburgu (4:3) mu zaznamenali 33 zásahů. Nedařilo se mu jen v Arizoně, kde však obdržel pouhý gól (1:2). Vše korunoval domácí výhrou nad Carolinou 6:3 (32 zákroků).

Dostál působí v NHL už třetím rokem, v roce 2018 si ho Anaheim v draftu vybral ve třetím kole na 85. pozici. Za tu dobu odchytal 28 zápasů, v kterých dosáhl devíti vítězství. Z toho vyplývá, že polovinu výher zaznamenal právě v tomto ročníku. Celkově má průměr 3,50 inkasovaného gólu na utkání a úspěšnost 90,5 procenta. Tato čísla se ale mohou výrazně vylepšovat, pokud si udrží i nadále skvělou formu.

Zatím největším Dostálovým úspěchem je bronzová medaile z loňského mistrovství světa v Tampere a Helsinkách s dospělou reprezentací. Nový trenér nároďáku Radim Rulík má jistě tohoto gólmanského šikulu hodně v zorném úhlu.

Zdroj: redakce, reddit.com