Hrál na šesti šampionátech, nyní Vladimír Šuma trénuje házenkářky Mostu

Přidat na Seznam.cz

Výraznou postavou v házenkářském prostředí je Vladimír Šuma, bývalý reprezentant s bohatou hráčskou kariérou doma i v zahraničí a také trenér. V létě 2023 učinil zásadní změnu, když se rozhodl přijmout nabídku na post hlavního kouče ženského týmu DHK Baník Most, dlouhodobě elitního českého klubu.

Ilustrační snímek z druhé poloviny října 2023 je z mostecké sportovní haly, kde hrají házenkářky Baníku Most mistrovská utkání. Trenér Šuma udílí pokyny hráčkám při oddechovém čase v zápase s Michalovcemi.

Vladimír Šuma je odchovancem Lovosic a na svém kontě má 125 reprezentačních startů, od roku 1993 do roku 2002 se zúčastnil tří mistrovství světa a stejného počtu mistrovství Evropy. Byl vyhlášen Házenkářem roku 1994. Získával jako hráč mistrovské tituly s Duklou Praha, třináct sezon strávil v Německu. Po návratu z ciziny nejprve ještě tři roky hrál za Lovosice, poté se dal na trenérskou dráhu a byl hlavním trenérem áčka Lovosic v extralize. V témže klubu naposledy vedl tamní dorost.

Vaše sportovní bilance vzbuzuje uznání. Nejen z pohledu klubového působení, ale především národního týmu. Jak se za svou aktivní kariérou ohlížíte?

Bylo to úžasné. Na takové období se dobře vzpomíná. I když už je to za námi. Za mě převažuje spokojenost s kariérou.

A současná házená?

Samozřejmě vidím rozdíly od doby, co jsme hráli my. Házená prošla třemi úrovněmi dopředu směrem do rychlosti. Je to vidět i u házenkářek, jsou to atletky, gladiátorky. Dnešní házená? Úplně jiné pojetí, než za nás.

Jak si zvykáte na práci se ženským týmem?

Je to pro mě nová zkušenost. U ženské házené se učím, poznávám prostředí.

V kádru Baníku Most je řada reprezentantek. Co to pro klub znamená?

Myslím, že hráčky jsou na to zvyklé. Ty nejlepší by mohly a měly brát tuhle možnost jako čest reprezentovat. Most má dlouhodobě početné zastoupení v národním týmu. Je to i vizitka klubu. Nějaká únava a náročný program? Všechno se dá skloubit i s klubovým děním.

Zdroj: autorský článek