Hořký vstup českých atletů do světového šampionátu. Krásná Mäki a silák Staněk v Budapešti pohořeli

Přidat na Seznam.cz

Běžkyně Kristiina Mäki odlétala na probíhající mistrovství světa s velmi pozitivní náladou. Zkrátka si věřila v disciplíně 1500m určitě na semifinále, možná i v koutku duše doufala ve finálovou účast. Jenže v rozběhu skončila devátá (postupovalo šest závodnic) a neúspěšný vrchol sezony tak hodně ovlivní hodnocení celého roku 2023. To samé si může říci i koulař Tomáš Staněk, který skončil v kvalifikaci až na šestnáctém místě. Finále si vybojovala nejlepší dvanáctka.

Tomáše Staňka hodně rozhodila bouřka, která se prohnala nad Budapeští. Start kvalifikace musel být odložen. „Stalo se to, že jsme přijeli na staďák a začalo pršet. Když nás měli odvést z jednoho call roomu do druhého, tak nám plně rozcvičeným řekli, že to bude mít hodinu zpoždění,“ uvedl Staněk pro Českou televizi. „Cítil jsem se fajn, ale prostě pak všechno zmokne, vy taky, něco se v těle změní… Škoda, že jsem se s tím nedokázal srovnat. Je to moje blbost a štve mě to hlavně proto, že když tomu obětujete spoustu důležitějších rodinných záležitostí, tak je to blbý,“ dodal zklamaný 32letý koulař, který tak má na svém kontě z velkých šampionátů zatím bronzy z venkovního ME a halového MS.

To Kristiina Mäki na medaili nepomýšlela, ale skončit celkově na 38. místě je pro ní hodně mrzuté. „Líbilo se mi ze začátku, jak to bylo rychlé. Ale myslím, že jsem udělala velkou chybu 300 metrů do cíle, když jsem se přetahovala s Irkou O’Sullivanovou. Předbíhala jsem ji a začaly jsme obě vedle sebe sprintovat, což mi asi vzalo sílu. Ještě 200 metrů před cílem jsem tam byla docela dobře, ale pak už jsem šla. Předtím jsem ještě věřila, že já a Italka (Vissaová) bychom mohly tu skupinku dotáhnout a konec by potom nemusel být úplně jasný. Jenže v posledních 200 metrech jsem shnila, to se pak těžko operuje.“

Až před televizními kamerami Mäki přiznala, že nepřicestovala do Budapešti stoprocentně zdravá. „Navíc celé léto řeším achilovku. Poradím se s trenérem, jestli budeme ještě závodit, nebo ji necháme odpočinout na příští rok. Při rychlých věcech mě ani moc nebolí. Ale každé ráno kulhám. Nevíte, kam se to může posunout. Při závodě a při speciálních trénincích v tretrách mě však neomezuje. Necítila jsem, že bych musela ubrat nebo zpomalit. Byla jsem s ní několikrát u doktora, je to nepříjemné, není to však důvod, proč jsem dneska shnila.“

Nedařilo se ani kladiváři Patriku Hájkovi, který za svým osobním rekordem (76,42), kterého dosáhl letos v červnu, zaostal téměř o osm metrů (68,77).

Zdroj: redakce, Instagram, sport.ceskatelevize.cz