Házenkáři Česka budou hrát příští rok na Mistrovství světa, rozhodla o tom úspěšná baráž

Přidat na Seznam.cz

Česká házenkářská ovládla domácí odvetu barážového souboje s Rumunskem o účast na Mistrovství světa a může se radovat z postupu na závěrečný turnaj. Do Brna si svěřenci trenéra Sabateho přivezli z Rumunska porážku 31:30, doma však i za významné podpory brněnské Winning group arény stvrdili postup.

Česko – Rumunsko 29:20 (15:9)

Češi šli za za postupem už od úvodních minut. Po dobrém úvodu si vypracovali průběžné vedení 6:1, které pak během celého poločasu udržovali a nakonec ještě navýšili. Rumuni se sice přiblížili na rozdíl tří branek, Češi ale nadále diktovali tempo a více svému soupeři nepovolili.

Nakonec z toho bylo vysoké poločasové vedení 15:9 a postup na světový šampionát byl velmi blízko. Stačilo vyhrát o dva a více branek, případně při triumfu o jednu branku nedostat doma více než devětadvacet branek.

Jenže Češi hráli výborně i po změně stran a v kvalifikaci Rumunska už v té době věřil z nezaujatých fanoušků málokdo. Posléze museli Rumuni stahovat dokonce devítigólové manko a Češi navíc stále prokazovali herní pohodu. Mohli se zároveň opřít i o Tomáše Mrkvu mezi tyčemi. Český brankář působící v německém Kielu přiváděl střelce soupeře místy až k zoufalství.

Postup režíroval Klíma s Mrkvou

V poslední fázi utkání bylo rozhodnuto a duel se tak pouze dohrával. Čechům se nakonec nepodařilo zvítězit dvojciferným rozdílem, mrzet je to ovšem příliš nemuselo. Česko se po vítězství 29:20 kvalifikovalo na světový šampionát, který bude v příštím roce pořádat hned trojice zemí, a to Chorvatsko, Dánsko a Norsko. Spolu s domácím publikem tak mohli začít slavit.

Vynikajícím střeleckým výkonem se prezentoval Matěj Klíma, jenž nasázel devět branek a spolu s Mrkvou se stal hlavní tváří postupu. Mezi střelce se v jednom případě zapsal také již zmiňovaný gólman Mrkva. Trenéra Sabateho však mohl těšit zejména výborný týmový výkon a šíře kádru národního týmu.

Sestava a branky: Mrkva 1, Hrdlička – Hrstka 3, Piroch 4, J. Patzel, Štěrba 3, Reichl 3, Babák 1, Havran, Harabiš 1, Klíma 9, Nantl, Solák 1, Mořkovský 2, Zeman, Blecha 1.

zdroj: autorský článek