Francie pláče. Ragbisté galského kohouta prohráli o bod s mistry světa. Anglie se proti Fidži nadřela

Přidat na Seznam.cz

V každém sportu platí pravidlo, že play-off je v podstatě jiná soutěž než základní skupina. Přesně to vystihuje situace na probíhajícím mistrovství světa v ragby, které se koná ve Francii. Ze čtyř vítězů základních skupin prošla do semifinále jediná Anglie. Ani domácí tým se nedostal mezi nejlepší čtyřku, stopku mu vystavili obhájci titulu z Jihoafrické republiky.

Francie vyhrála skupinu A díky skalpu nejlepšího týmu historie Nového Zélandu. Domácí fanoušci věřili, že jejich miláčky nezastaví ani borci z JAR. I začátek působil, že to bude velký francouzský den, už ve čtvrté minutě položil Baille pětku. Jenže Jihoafričanům se povedlo to samé už za čtyři minuty a za dalších deset minut už vedli. Francouze to však nijak nezaskočilo a v poločase odcházeli do kabin s tříbodovým náskokem. Ve druhé půli se ale povedlo dát pětku týmu JAR a to byl rozhodující okamžik zápasu, který skončil 29:28.

„Hrajeme pro národ, už to není jen o nás na tomto hřišti, ale o lidech doma, a to je to, co nás pohání,“ řekl dojatý kapitán vítězů Siya Kolisi. „Věděli jsme, jak těžké to s francouzským týmem doma bude, a upřímně jim chci říct, že jim patří dík za to, čeho dosáhli a jak tvrdě pracovali,“ dodal kapitán k výkonu poraženého týmu.

„Myslím, že jsme do toho zápasu dali všechno, abychom vyhráli. Věděli jsme, že to bude velmi vyrovnaný zápas, a že musíme skórovat při každé příležitosti. Měli jsme několik dobrých příležitostí, ale bohužel jsme je nedokázali proměnit v bod,“ podotkl francouzský trenér Raphael Ibanez.

Zatímco u duelu Francie – JAR se očekával vyrovnaný duel, zápas Anglie – Fidži měl být jasnou záležitostí prvně jmenovaného týmu. Jenže Angličané se na výhru hodně nadřeli, i když po poločase (21:10) a po následné pětce na začátku druhé půle se zdálo, že je o vítězi už rozhodnuto. Jenže Fidži dvěma pětkami ještě zápas zdramatizovalo. Angličané se však mohli spolehnout na proměněné penalty a mohou se tak těšit na semifinále proti Jihoafrické republice. Druhou dvojici tvoří Nový Zéland a Argentina.

Zdroj: redakce, rugbyworldcup.com