Francie je mou druhou zemí, říká volejbalový trenér Martin Démar

Přidat na Seznam.cz

Nepřeberné množství zkušeností nasbíral během své dosavadní sportovní dráhy někdejší skvělý volejbalista a nynější trenér Martin Démar. Je mu 53 let, přičemž plných třiadvacet sezon, rozložených do dvou etap, strávil ve Francii jako hráč a později úspěšný kouč. Před rokem a půl se vrátil do české extraligy a v současnosti je hlavním trenérem Dukly Liberec.

V rozhovoru pro SportDeník.cz se Martin Démar (na snímku) ohlédl za bývalými štacemi a přidal i pohled na aktuální volejbalovou tématiku.

Na co nejraději vzpomínáte, když se vás kdokoli zeptá na vaše francouzské působení?

Francie je moje druhá země. Byl jsem tam deset let jako hráč, pak jsem šest sezon hrál a trénoval v Opavě a dalších třináct trenérských let následovalo znovu ve Francii. Zůstalo mi z té doby spoustu kamarádů. Uznávám tamní kulturu a dobré jídlo. Francouzi milují sport, v Česku tomu tak bohužel není.

Jaký region ve Francii je vám nejbližší?

Tak to bych nebyl schopen vybrat nejlepší oblast. Projel jsem celou zemi. Působil jsem ve vícero klubech.

Dá se podle vás porovnat francouzské a české volejbalové prostředí?

Ve Francii jsou haly plné, u nás poloprázdné, což mě mrzí. Volejbal by si zasloužil větší podporu, která tady není taková, jakou jsem poznal v cizině.

Důležitou kapitolou ve vaší kariéře byla i česká reprezentace. Nejen, že jste nastupoval kdysi za národní tým jako hráč, ale před nedávnem jste ještě byl asistentem tehdejšího trenéra Michala Nekoly u reprezentačního áčka. Jak se vám vedlo?

Startovali jsme na mistrovství Evropy v roce 2017 v Polsku, kde jsme se dostali až do čtvrtfinále mezi nejlepší osmičku šampionátu. Kluci zahráli famózním způsobem, jen vzpomenu například Hadravu, Džavoronoka, Fingera, skvělý byl nahrávač Janouch. Tým šlapal jako jeden muž.

Pojďme k současnosti. Už jste se adaptoval na českou extraligu? A co vás v ní překvapilo?

Jsem rád, že jsem po těch letech v cizině doma. Potěšilo mě, že extraliga jde kvalitou nahoru. Vnímám velký posun. Je v ní hodně kvalitních cizinců, ale i českých hráčů. Myslím, že vyhrát titul v extralize je nesmírně těžké.

Jistě sledujete i Ligu mistrů, v níž účinkuje český šampion VK Karlovarsko. Co na to říkáte?

Karlovarsko porazilo belgický Menen. Je vidět, že klub odvádí výbornou práci od vedení, realizační tým až po hráče. Je to dobrá vizitka české extraligy.