Fotbalová kuriozita: brankáře Martina Vaňáka si pletli s brankářem Martinem Vaniakem. „Začínal jsem v Sigmě Olomouc u trenéra Karla Brücknera.“

Přidat na Seznam.cz

Fotbalový Varnsdorf a brankář Martin Vaňák. To je spojení, které patří nerozlučně k sobě. V minulosti za tento severočeský celek chytal Martin Vaňák starší a nyní branku druholigového klubu hájí jeho syn, 23letý Martin Vaňák mladší.

Ilustrační snímek je z fotbalového stadionu ve Varnsdorfu (2023).

Martin Vaňák starší začínal s fotbalem v Olomouci, což by nebylo nic výjimečného.

Jenže v té době jsem tam byl i s brankářem Martinem Vaniakem, který poté zažil velkou ligovou kariéru v Olomouci, Drnovicích, Mostě i pražské Slavii. Mnozí si nás pletli, protože máme shodné jméno a takřka i příjmení,“ vybavuje si zkušený gólman postřehy z vlastní sportovní dráhy.

„Začínal jsem v Sigmě Olomouc u trenéra Karla Brücknera. Chvíli jsem dělal dvojku brankáři Jindřichu Skácelovi, ale v první lize jsem nenastoupil. Chtěl jsem však chytat a chodil jsem na hostování. A tak jsem šel do Varnsdorfu, kde jsem strávil určitě patnáct let,“ líčí Vaňák starší.

Ve svých sedmačtyřiceti letech je stále fotbalově aktivní.

Chytám ještě za Vilémov v nižších soutěžích a v tomhle fotbalovém věku si to docela užívám,“ říká Vaňák starší, který samozřejmě sleduje i výkony svého syna ve druhé lize.

Martin Vaňák mladší je momentálně brankářskou jedničkou Varnsdorfu. Na podzim absolvoval dvanáct zápasů a výrazně přispěl k tomu, že mužstvo se po neúspěšné první polovině podzimní části zvedlo. A v posledních šesti kolech smazalo předchozí velkou bodovou ztrátu a přezimuje nad sestupovými příčkami.

Musím pochválit brankáře Vaňáka za spolupráci s obranou,“ uvedl varnsdorfský trenér Miroslav Holeňák na adresu gólmana při hodnocení podzimního finiše. Koučova slova mají svou váhu, protože je vyřkl někdejší dlouholetý obránce.

Holeňák získal se Slovanem Liberec jako hráč kdysi mistrovský titul, působil i v pražské Slavii. A ještě nedávno byl členem trenérského týmu Liberce jako asistent několika koučů.

Martin Vaňák starší k rozjíždějící se kariéře svého syna stručně říká: „Uvidíme, kam to dotáhne. Kdo by mu nepřál první ligu?“

zdroj: autorský článek