Fotbalistky ve Španělsku jdou do stávky. Vadí jim nízké platy

Přidat na Seznam.cz

Hráčky španělské nejvyšší fotbalové soutěže se připravují na stávku. Vadí jim nevyhovující platy a pracovní podmínky.

Nová sezóna Ligy F má začít v pátek. Fotbalistky první dva zápasy nevynechají, ale pouze je protestně odchodí. Španělská hráčská asociace [AFE] uvedla, že stávka byla svolána, protože se nepodařilo dosáhnout spravedlivé dohody.
Jednání začala již před rokem, kdy se ženská nejvyšší španělská soutěž stala profesionální. Vedení ligy následně uvedlo, že požadavky hráček by vedly k neudržitelnému ekonomickému modelu.

Minimální roční mzda byla v minulé sezóně stanovena na 16 000,-EUR (cca 384 700,-Kč). Fotbalistky však podle požadují, aby minimální mzda pro tuto sezónu činila 25 000,-EUR (600 000,-Kč) a pro následující sezónu se zvýšila na 30 000,-EUR (720 000,-Kč).

„Cílem je dosáhnout pokroku v těchto jednáních, dosáhnout spravedlivého a důstojného zacházení s fotbalistkami a řešit a snížit stávající rozdíly v odměňování,“ uvedl ženský odborový svaz.

Vedení ligy uvedlo, že hráčkám nabídlo minimální plat 18 000,-EUR (432 000,-Kč), který by se v příštích třech sezonách zvýšil až na 25 000,-EUR (600 000,-Kč), ale fotbalistky tento protinávrh odmítly.

Kdo bude více tvrdohlavější uvidíme již brzy. Takový odchozený zápas není pro platícího diváka příliš záživným…

Zdroj: BBC Sport, ESPN