Finští hokejisté ukázali v české extralize svou kvalitu. S mistrem světa si v Liberci nevěděli rady

Přidat na Seznam.cz

Když Mladá Boleslav letos v létě angažovala finského útočníka Juhamattiho Aaltonena, středočeští fanoušci jistě na jednu stranu zajásali, avšak také se v nich možná mísily jisté obavy. Jásot souvisel s uvědoměním si, že Mladá Boleslav získala bývalého mistra světa, na druhou stranu už je Juhamatti Aaltonenenovi 38 let. Není už za zenitem? Bude stíhat extraligové rychlíky? Stane se tou kýženou posilou pro Středočechy, kteří potřebují napravit loňskou zpackanou sezonu?

Na první dvě otázky odpověděl Aaltonen v zápase s Libercem. Vsítil jednu branku a ještě přidal dvě asistence. Jeho spoluhráči se však k němu ve statistikách nepřidali, a proto Mladá Boleslav nezískala pod Ještědem ani bod. Za stavu 3:3 vsítil v 59. minutě vítězný gól liberecký Vlach. „Samozřejmě nás to mrzí, minimálně po bodu jsme dnes sahali. Je to škoda ztratit zápas takhle v závěru, kdy jsme ještě mohli bojovat třeba i o dva body. Utkání bylo ale vyrovnané, šance na obou stranách. Bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Určitě se ale máme od čeho odrazit. Jako pozitivum bereme tři vstřelené góly, což u nás nebývalo zvykem,“ podotkl hlavní trenér Mladé Boleslavi Jiří Kalous.

Více důvodů k radosti měl Aaltonenův krajan Iikka Kangasniemi, který nejen že zaznamenal tři asistence, ale především jeho Karlovy Vary si přivezly z Ostravy tři body za vítězství 6:2. Proti Vítkovicím se ale ještě více zaskvěl jiný cizinec, Lukas Zetterberg ze Švédska. „Byl to hlavně povedený zápas pro celý tým. Pro mě také, ale ta týmová stránka je důležitější. Budeme v tom chtít pokračovat,“ řekl švédský útočník, který dva góly vsítil a ještě přidal asistenci.

Velmi dobře se uvedl i další cizinec. V zápase Olomouc – Kladno padl jediný gól a zasloužil se o něj slovinský útočník v dresu Hanáků Rok Macuh. „Z toho gólu mám samozřejmě radost. Nějak jsem získal puk na modré, dal jsem jej na Kučise (Lukáše Kucseru), pak se nějak odrazil a prostě jsem to tam doklepl,“ okomentoval svou trefu centr čtvrté lajny, kterou „okupuje“ s Lukášem Kucserou a Michalem Kuncem. Hraje se mi s nimi strašně dobře, protože jsou skvělí bruslaři, já zase tolik nebruslím. (směje se) Ale snad jsem platný tím, že vyhrávám souboje. Spolupráce je dobrá, snad to takhle bude pokračovat,“ dodal bývalý slovenský mládežnický reprezentant.

Zdroj: bkboleslav.cz, hokejkv.cz, hc-olomouc.cz